•  صفحه اصلی
  • اخبار
  • پیام دکتر مونسان به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی و پاس‌داشت زبان فارسی

پیام دکتر مونسان به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی و پاس‌داشت زبان فارسی

 25 اردیبهشت 1398 ساعت 14:15  |  50  بازدید
پیام دکتر مونسان به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی و پاس‌داشت زبان فارسی

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پیامی به مناسبت 25 اردیبهشت؛ روز بزرگداشت فردوسی، شاهنامه را دانشنامه فرهنگ و تاریخ ایرانیان و از بزرگترین شاهکارهای ادبیات جهان توصیف کرد.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ،متن پیام دکتر علی‌اصغر مونسان به این مناسبت به شرح زیر است:

به نام خداوند جان و خرد
کزین برتر اندیشه برنگذرد

25 اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی، روز گرامی‌داشت نگاه‌بان و پدر زبان فارسی؛ مناسبتی که در تقویم ملی به نیکی روز پاسداشت زبان فارسی نیز نام‌گذاری شده است. حكيم ابوالقاسم منصور بن حسن فردوسی توسی بزرگترین حماسه‌سرای ایران و یکی از برجسته‌ترین حماسه‌سرایان جهان است و بی‌تردید از باب چنین شکوه و عظمتی است که رهبر فرزانه‌مان فردوسی را خدای سخن و بر فراز قله ادبیات پارسی توصیف می‌کنند.

شاهنامه حکیم توس گنجینه‌ای از حکمت و اخلاق، فرهنگ و اندیشه، داشته‌های معرفتی و باورهای اعتقادی ایرانیان است که با ناب‌ترین واژه‌ها و زیباترین داستان‌ها روایت شده است.

در اهمیت شاهکار بی‌بدیل حماسه‌سرای خراسان اگر بگوییم شاهنامه دانشنامه فرهنگ و تاریخ ایرانیان است، سخن به اغراق نگفته‌ایم و فردوسی خود نیز به اهمیت کار بزرگش واقف بوده و به درستی نتیجه رنج سی‌ساله‌ و ماحصل تمام اندوخته‌های مادی و معنوی خویش را این‌گونه سروده است: «پی افکندم از نظم کاخی بلند - که از باد و باران نیابد گزند»

فردوسی هرچند زاده خراسان، اما گستره فرهنگی شاهنامه‌اش به وسعت ایران‌شهر و اندیشه‌های والایش ورای مرزهای جغرافیایی و عرصه‌ای به فراخنای «جهان‌شهر» است.
 
اما فراتر از غنای محتوایی و موضوعی شاهنامه، این زبان و کلام فردوسی است که اثرش را جاودانه کرده است، تا جایی که پس از 10 قرن، هنوز و هم‌چنان بر دل و جان مخاطب امروز می‌نشیند و دغدغه‌های فرهنگی ایرانیان را به روشنی و زیبایی بازگو می‌کند. از این روست که دیوان نگاه‌بان بزرگ زبان فارسی، در کنار آثار حافظ و سعدی و مولانا، همواره مهمان خانه و کاشانه یکایک ایرانیان بوده است و نسخه‌ای از آن نیز هم‌نشین شاهکارهای تاریخ ادبیات بشر در بزرگترین کتابخانه‌های جهان.

شاهنامه فردوسی نامه ماندگاری مرز پرگهر ایران است و جاودانگی پهلوانان و پاکانی که نام و نشان خود را میراث هر ایرانی کرده‌اند تا جهان بر آستان قامت استوار و پرغرور آنان سر تعظیم و ستایش فرود آورد.

آنچه فردوسی را در ذهن و دل ایرانیان مسلمان ماندگار کرده، عشق زلال او به ایران زمین و ارادت خالصانه او به اهل بیت(ع) بوده است: «منم بنده‌ اهل بیت نبی- ستاینده‌ خاک پای وصی» و آنچه شاهنامه را در جهان جاودانه ساخته، غنای شگفت‌انگیز و منحصر به فرد کلامی و محتوایی آن است. بی‌تردید در سایه چنین گنجینه‌هایی، فرهنگ و تاریخ سرزمین وسیعمان ایران، هیچ‌گاه دست‌خوش فرسودگی و پژمردگی، سکون و سکوت، ایستایی و میرایی نخواهد شد. ایران اسلامی با نام فردوسی و سعدی، حافظ و مولوی و دیگر ستارگان علم و ادب این مرز و بوم فرهنگ‌پرور زنده و پویا است و همین آموزه‌های معرفتی درآمیخته با معنویت و دین‌مداری، دژی مستحکم در صیانت از هویت اصیل و ماندگار ایرانیان به وجود آورده است.

25 اردیبهشت؛ روز بزرگداشت فخر شعر و ادب پارسی حکیم ابوالقاسم فردوسی بر همه ایرانیان فرهنگ دوست و هنر پرور سراسر جهان گرامی باد.
 
علی‌اصغر مونسان؛
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

پیام دکتر مونسان توسط ابوالفضل مکرمی؛فر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در مراسم روز بزرگداشت قرائت خواهد شد.


منبع خبر: ایسنا

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها