انتقاد دادستان از نگاه درآمدزایی به ارتفاعات جنوب

 21 اردیبهشت 1398 ساعت 09:27  |  90  بازدید
انتقاد دادستان از نگاه درآمدزایی به ارتفاعات جنوب

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گفت: اگرپروژه کمربند جنوبی متوقف نمی شد، فاجعه ای بدتر از شیراز را شاهد می بودیم.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ،قاضی صادقی با تاکید بر لزوم حفظ ارتفاعات جنوبی گفت: با وجود تأکیدات مکرر دستگاه قضایی بر لزوم حفظ ارتفاعات جنوب شهر مشهد، توسعه کمربند سبز، احیای آبراهه ها و عدم هرگونه توسعه شهر اعم از ایجاد راه و ساخت و ساز در آن به دلیل حفظ امنیت شهر مشهد ، اما متأسفانه برخی مسئولان صرفاً به دنبال درآمد زایی هستند و دغدغه های لازم را درباره موضوعات امنیتی و حفاظتی شهر کمتر دارند.

غلامعلی صادقی در خصوص لزوم توجه به اقدامات پیشگیرانه در صورت وقوع بلایای طبیعی گفت: در ماه گذشته شاهد وجود سیلاب هایی در برخی نقاط کشور بودیم که متأسفانه خسارات جانی و مالی نیز در پی داشت.

وی افزود: اقدامات پیشگیرانه ای که طی چند سال اخیر در استان و به ویژه شهرستان های مشهد و طرقبه و شاندیز صورت گرفته بود، از بروز خسارت جانی و مالی پیشگیری کرد.

 وی تصریح کرد: اگر دستگاه ها در حفظ و حراست از حریم و بستر رودخانه ها توجه لازم را می داشتند ، امروز شاهد ساخت و سازهای گسترده در حریم و بستر رودخانه ها نبودیم که امیدواریم این بار دیگر دستگاه های مسئول اقدامات مؤثر و مستمر را در دستور کار قرار دهند و به چند اقدام مقطعی تکیه نکنند چرا که افراد سودجو و زمین خوار از هر فرصتی برای سود جویی استفاده  و با ساخت و ساز غیر مجاز و گاه شاید مجاز و واگذاری آن به مردم ، هم برای مردم و هم برای نظام هزینه ایجاد می کنند لذا باید در همان مرحله اول اجازه چنین تصرفات غیر قانونی داده نشود که وظیفه اصلی بر عهده خود دستگاه مسئول است.

بهترین گزینه در ارتفاعات جنوبی، توسعه فضای سبز است
دادستان مشهد در ادامه به تخریب ده ها آبراهه در ارتفاعات جنوب شهر مشهد به منظور ایجاد کمربند جنوبی اشاره کرد و گفت: اگر اقدام پیشگیرانه در شورای حفظ حقوق بیت المال برای توقف پروژه کمربند جنوبی انجام نمی شدو این پروژه راه اندازی می شد و سیلابی مانند آن چه در شیراز به وقوع پیوست ، رخ می داد فاجعه ای به مراتب سهمگین تر از شیراز را باید شاهد می بودیم چرا که ده ها آبراهه را در ارتفاعات جنوب شهر مشهد از بین بردیم و هر بارندگی شدید می تواند امروز باعث ایجاد روان آب و سیلاب در پایین دست آن شود.

 قاضی صادقی تاکید کرد: بارها به مسئولان شهری در جلسات مختلف اعلام شده است بهترین گزینه در ارتفاعات جنوب شهر، توسعه فضای سبز خواهد بود که می تواند هم مورد استفاده مردم قرار گیرد و هم موضوعات امنیتی نیز در آن رعایت شود.

وی تصریح کرد: برخی مسئولان برای آسفالت 2000 متر مسیر از شهر مشهد به شاندیز که می تواند بخش زیادی از ترافیک سه راهی طرقبه و شاندیز را حل کند، با طرح موضوعاتی از جمله این که این مسیر در تقسیمات شهرستان بینالود است و این شهرستان هم بودجه برای اجرای این طرح ندارد ، آن را اجرا نمی کنند اما بعد سخن از ایجاد راه از مسیر ارتفاعات جنوب شهر مشهد به طرقبه می زنند و می گویند با شهرداری مشهد تعامل کرده ایم ، مگر قرار است مسئولان هر توافقی که خواستند بکنند و منافع ملی را در آن لحاظ نکنند به دلیل این که بتوانند در کوتاه مدت درآمد زایی کنند.

این مقام قضایی یادآور شد: با وجود تأکیدات مکرر دستگاه قضایی بر لزوم حفظ ارتفاعات جنوب شهر مشهد و توسعه کمربند سبز و احیای آبراهه ها و نبود هرگونه توسعه شهر اعم از ایجاد راه و ساخت و ساز در آن برای حفظ امنیت شهر مشهد ، اما متأسفانه برخی از مسئولان صرفاً به دنبال درآمد زایی هستند و دغدغه های لازم را نسبت به موضوعات امنیتی و حفاظتی شهر کمتر دارند .

وی افزود: با توجه به مشرف بودن ارتفاعات جنوب شهر مشهد، هرگونه ساخت و ساز و توسعه شهر می تواند در بلند مدت یک خلأ امنیتی برای کلان شهر مشهد ایجاد کند و اگر امروز به این موضوع توجه نشود و اقدامات پیشگیرانه در دستور کار قرار نگیرد، در آینده نیز باید برای تأمین امنیت شهر میلیاردها تومان هزینه کنیم.

دادستان مشهد تصریح کرد: قرار نیست اراضی ملی که در داخل محدوده شهری به ادارات مربوط از جمله راه و شهرسازی واگذار می شود، مورد تضییع قرار گیرد که نمونه های آن آبادگران و توس گستر است  که در این واگذاری ها شاهد تضییع حقوق مردم هستیم به نحوی که قرار بوده این وضعیت در اراضی آبشار نیز تکرار شود.

وی گفت: البته در سایر نقاط شهر نیز واگذاری های انجام شده در حال بررسی است به ویژه مصوباتی که در کمیسیون ماده 5 شورای عالی راه و شهرسازی استان تصویب شده است. موضوعی که بسیار دارای اهمیت است حضور برخی مسئولان پس از پایان مسئولیت در این نوع شرکت هاست که شائبه ایجاد فساد و رانت خواری را افزایش داده است. اقدامات و تحقیقات مقدماتی در این خصوص آغاز شده است .

عزم دستگاه قضایی در مبارزه با فساد و رانت خواری
قاضی صادقی گفت: انتظار مردم از دستگاه قضایی مبارزه جدی با فساد و رانت خواری است و با این باور، امروز دستگاه قضایی به دنبال شناسایی خلأهایی است که فساد و رانت خواری در آن به وجود آمده است تا با اتخاذ تدابیر پیشگیرانه قبل از این که حقوق مردم تضییع شود، با مفسدان و رانت خواران برخورد کند که در این خصوص شاهد حضور و نقش مؤثر مردم برای کمک در مبارزه با فساد هستیم.

وی افزود: وقتی مردم ، عزم دستگاه قضایی را در مبارزه با فساد و رانت خواری در هر جایگاهی می بینند اعتمادشان به دستگاه قضایی و نظام اسلامی بیشتر می شود.
 


  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها