مدیریت شهری گام بعدی را برای رفع یک معضل زیست‌محیطی برداشت؛

نوین‌سازی بازیافت زباله در مشهد پس از 21سال

 27 فروردین 1398 ساعت 10:45  |  82  بازدید
نوین‌سازی بازیافت زباله در مشهد پس از 21سال

نخستین برنامه‌های شهرداری مشهد برای تفکیک زباله‌های خشک و تر به 21 سال پیش برمی‌گردد اما شیوه‌های اجرای آن همچنان سنتی است. پیاده‌سازی روش‌های نوین، یکی از پرونده کاری جدید مدیران شهری مشهد است تا در سال جاری همزمان با کاهش هزینه‌ها، بهره‌وری را در این بخش افزایش دهند.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ،«طلای کثیف» را از آنجا به زباله نسبت داده‌اند که اگر به‌درستی تفکیک و از آن بهره‌برداری شود می‌تواند با ارزش طلا برابری کند. از همین‌روست که چند سالی هست سطل‌های مختص زباله‌های خشک در خانه هر مشهدی‌ یا اداره و سازمانی قابل مشاهده است؛ اتفاقی که در پایتخت آنچنان که باید به آن توجه نشده و حالا با این فرهنگسازی انجام شده در مشهد چه بهتر که گام‌های بعدی برای استفاده هر چه بهتر از این قابلیت برداشته شود آنهم در شرایطی که روزانه بیش از دو هزار تن زباله فقط در شهر مشهد تولید و با صرف هزینه‌های گزاف جمع‌آوری، حمل و دفن می‌شود.

در این میان، اگرچه در مشهد پایه‌های برنامه‌ریزی برای بازیافت زباله‌ها در سال‌های گذشته گذاشته شده اما شیوه‌های اجرایی ارتقا پیدا نکرده و نیاز به اصلاح دارد درحالی که معضلی جدی برای محیط زیست است و اثرات آن تا سال‌ها ادامه خواهد داشت.

در آلمان هر آپارتمان 5 سطل زباله دارد
حالا با همه اینها، روش‌های مواجه با این مسئله در شهرهای توسعه‌یافته می‌تواند الگویی مناسب و قابل‌استفاده برای مشهد باشد. به عنوان مثال، برای آلمانی‌ها شکی وجود ندارد که جداسازی زباله‌های خانگی باید انجام شود و برای همین مدت‌هاست در هر آپارتمان معمولاً پنج سطل برای پنج نوع زباله وجود دارد که با رنگ‌های جداگانه مشخص شده‌اند؛ زرد برای بسته‌بندی‌ها (مانند کارتون‌های قدیمی شیر)، آبی برای کاغذ و مقوای نازک، سطل‌های ویژه شیشه در سه قسمت شیشه‌های روشن، قهوه‌ای و سبز و یک سطل برای مواد غذایی و گیاهی و سرانجام یک سطل سیاه برای سایر زباله‌ها و حتی سطلی هم وجود دارد برای افرادی که حوصله جداسازی زباله‌ها را ندارند.
به لحاظ قانونی مردم آلمان ملزم به رساندن زباله‌های خاص مانند باطری و مواد شیمیایی به مراکز بازیافت هستند و اگر کسی این کار را نکند مرتکب جرمی اداری شده که البته در عمل به‌ندرت در این مورد پیگیرد قانونی رخ می‌دهد. این در حالی‌است که براساس نظرسنجی‌ها 90درصد آلمانی‌ها با علاقه شخصی به جداسازی زباله‌ها می‌پردازند.

آنهایی که مشهد را دوست دارند
«ایجاد علاقه شخصی» و «دلسوزی برای شهری که در آن زندگی می‌کنیم.» دو پارامتر مهمی است که به نظر می‌رسد مسئولان شهری برای پیشروی برنامه‌های خود در حوزه مدیریت زباله‌ها و تفکیک آنها نباید از آن غافل شوند؛ اینکه شهر خود را دوست داشته باشند و برای بهتر شدن وضعیت آن با سایر بخش‌ها همکاری کنند نه اینکه از سر اجبار یا جریمه ملزم به انجام آن شوند.
در ژاپن هم از سال 1985 به بعد به‌دلیل افزایش آگاهی‌های عمومی درباره ضرورت حفظ محیط زیست، تولید زباله، روند کاهشی به خود گرفته است. در این کشور برای تسهیل در بازیافت زباله، زباله‌های خانگی به زباله‌های خشک، ‌تر و قابل بازیافت دسته‌بندی می‌شوند. هر منطقه روزهای خاصی را برای دور ریختن زباله‌های مختلف در نظر گرفته است. برای نمونه زباله‌های خام آشپزخانه، زباله‌های شیشه‌ای و ظروف پلاستیکی نوشابه، زباله‌های فلزی از جنس آلومینیم و زباله‌های مقوایی و روزنامه‌به‌طور جداگانه جمع‌آوری می‌شوند. کار جمع‌آوری زباله در ژاپن به بخش خصوصی واگذار شده است. در این کشور از زباله‌های خام خانگی برای تولید برق استفاده می‌شود و زباله‌های دیگر نیز بازیافت می‌شوند.

آغاز طرح بازمهندسی بازیافت زباله

اینها فقط دو نمونه از اقداماتی است که دو کشور برای استفاده بهینه از بازیافت زباله‌ها درحال انجام آن هستند؛ سوییس، بریتانیا، آمریکا و بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا سال‌هاست به اهمیت این موضوع پی برده‌اند و برای ایجاد فضایی بهتر و محیط زیستی سالم‌تر تلاش می‌کنند. 

حالا مدیریت شهری مشهد در تازه‌ترین اقدامات خود از آغاز طرح بازمهندسی بازیافت زباله در سال98 خبر داده است. محمد حاجیان‌شهری، رییس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر مشهد در این‌باره می‌گوید: «در سال گذشته مصوبه‌ای برای بازمهندسی روش‌های بازیافت زباله‌ها و پسماند در حوزه شهر مشهد داشتیم که طبق مذاکرات انجام شده با مدیرعامل سازمان پسماند این طرح جدید در منطقه 9 شهرداری مشهد با تأکید بر تفکیک زباله اجرا می‌شود و بعد از موفقیت آن در تمام شهر اجرایی خواهد شد.»

اعضای شورای شهر مشهد شهرداری را مکلف کرده‌اند تا پایان برنامه میان‌مدت ۱۴۰۰-۱۳۹۷ به‌منظور افزایش بهره‌وری، از روش‌های نوین تفکیک از مبدا پسماندهای شهری استفاده کنند و در این راه از شیوه‌های عملکردی شهرهای توسعه‌یافته کمک بگیرند. در این مصوبه تاکید شده شهرداری از ظرفیت علمی و از طریق استارتاپ‌ها اجرای آیین‌نامه را دنبال کنند. در تبصره 2 مصوبه نیز شهرداری مشهد مکلف است نسبت به انجام مطالعه جامعی از روش‌های بهینه درآمد و هزینه‌ها در حریم شهر مشهد اقدام و گزارش آن را حداکثر ظرف مدت سه ماه آینده به شورای شهر ارایه کند.


  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها