دوره بازگشت ترسالی به خراسان‌رضوی 25 سال است

 27 فروردین 1398 ساعت 10:20  |  36  بازدید
دوره بازگشت ترسالی به خراسان‌رضوی 25 سال است

مدیر مطالعات پایه آب شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: دوره ای که در انتهای آن وضعیت ترسالی باز می گردد برای این استان که امسال شاهد بارش‌های خوب در آن هستیم 25 سال محاسبه شده است.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم، احمد قندهاری افزود: بر اساس بررسیهای علمی وضعیت ترسالی با بارشهای بسیار هر چند سال یکبار تکرار می شود.

وی دوره منتهی به بازگشت ترسالی را در ایران حدود 50 سال ذکر و بیان کرد: هرچه دوره بازگشت ترسالی طولانی تر شود، پس از بازگشت آن بارشهای سنگینتری رخ خواهد داد.

مدیر مطالعات پایه آب شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: پیش از این خراسان رضوی به مدت 18 سال درگیر پدیده خشکسالی بود و بدترین نوع آن را تجربه کرد بطوری که این شرایط طی پنج دهه گذشته بی سابقه بود.

وی افزود: در پی بارشهای اخیر تاکنون حدود 220 میلیمتر باران در خراسان رضوی باریده و طبق پیش بینی شده بارشهای باران تا پایان فصل بهار در این استان ادامه خواهد داشت.

قندهاری ادامه داد: بارشهای متوالی و رطوبت زمین روان آبهای خوبی را در خراسان رضوی ایجاد کرد و رودخانه های استان به ویژه در نواحی غربی و جنوبی آن دبی بی سابقه ای را طی این به دست آوردند.

میانگین سالانه بارندگی در خراسان رضوی 210 میلیمتر و در کشور 250 میلیمتر است.


منبع خبر: ایرنا

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها