سرریز سد گلستان به آرامی در کشف رود تخلیه می شود

 25 فروردین 1398 ساعت 15:35  |  32  بازدید
 سرریز سد گلستان به آرامی در کشف رود تخلیه می شود

فرماندار بینالود(طرقبه شاندیز) گفت: بخاطر تداوم بارش ها از ابتدای فروردین ماه جاری تاکنون سد گلستان از حدود دو هفته پیش در وضعیت سرریز قرار گرفته و این آب با گذر از رودها و کانال های مسیر به آرامی وارد کشف رود شده و تخلیه می شود.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ،سیدحسن حسینی عصر یکشنبه  افزود: هم اینک تمام دریچه های خروجی سد گلستان باز هستند و آب با دبی 1.5 مترمکعب آب در ثانیه ازآنها خارج و به کال چهل بازه در طرقبه می ریزد. این جریان آب در ادامه با عبور از کانال های شهری مشهد در وکیل آباد، قاسم آباد، منطقه امامیه و میدان معراج در محل تصفیه خانه پرکند آباد وارد کشف رود می شود.

وی ادامه داد: حجم آب ورودی به حوضچه سد گلستان نیز حدود 1.5 مترمربع بر ثانیه برآورد شده لذا مدیریت آب آن بدون هیچ مشکلی در حال انجام است.

فرماندار بینالود گنجایش سد گلستان را 2.5 میلیون مترمکعب ذکر و بیان کرد: بخشی از آب رود جاغرق، دیگر رودخانه های منطقه شامل دهبار و ازغد در رودخانه گلستان تجمیع شده و به دریاچه پشت سد گلستان در بخش طرقبه این شهرستان می ریزد.

وی به دو سد دیگر واقع در این شهرستان به نامهای 'چالیدره و طرق' نیز اشاره و بیان کرد: بخشی از آب رود جاغرق به سد چالیدره با یک میلیون مترمکعب ظرفیت ذخیره می ریزد و بقیه آن راهی سد گلستان می شود.

حسینی گفت: آب رودخانه های مغان و مج هم به سد طرق با 34 میلیون مترمکعب ظرفیت وارد می شود و هم اینک با وجود بارش های شدید فقط نیمی از ظرفیت این سد پر شده است.

سد گلستان که از آن با عنوان 'بند' نیز یاد می شود با قدمت 500 سال در هشت کیلومتری غرب مشهد و پنج کیلومتری شمالشرق شهر طرقبه بر روی رودخانه گلستان و در محدوده شهرستان بینالود قرار دارد. این سد وقف مسجد گوهرشاد و آستان قدس رضوی است. ترمیم و بازسازی این بند تاریخی در سال 1390 موجب افزایش شش متری ارتفاع تاج شد و افزایش قابل توجه ظرفیت آبگیری آن شده است.

رودخانه کشف رود نیز از به هم پیوستن دو رود فرعی جاری شده از کوههای هزارمسجد و بینالود و دیگر مسیل های متصل به آن تشکیل می شود و از شمال شهر مشهد می گذرد.


منبع خبر: ایرنا

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها