بازار ما باید بر کشورهای همسایه متمرکز شود

 25 فروردین 1398 ساعت 11:48  |  24  بازدید
بازار ما باید بر کشورهای همسایه متمرکز شود

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان خراسان رضوی گفت: بازار ما باید روی کشورهای همسایه متمرکز شود زیرا چندین کشور به شدت بازارهای تشنه دارند اما ما سهم زیادی در تامین کالاهای آن‌ها نداریم.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ، مسعود مهدی‌زاده مقدم با بیان اینکه رونق تولید پیش‌نیازها و پیش‌شرط‌هایی دارد، اظهار کرد: مقام معظم رهبری رئوس کار را بیان می‌فرمایند و مواردی را نیز گوشزد می‌کنند، ما به عنوان کارگزاران دولت باید بتوانیم این پیش‌شرط‌ها را در بخش‌های مختلف فراهم کنیم. رونق تولید نیاز به نقشه راه دارد. ما مطمئن هستیم همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند، بدون نیاز به غرب نیز می‌توانیم رونق خوبی به تولید خود در داخل دهیم.
 
مهدی‌زاده مقدم افزود: یکی از این پیش‌شرط‌ها بهبود فضای کسب و کار کشور است، اینکه نقدینگی به سوی تولید مفید سوق پیدا کند. تمام نقدینگی و تامین منابع مالی ما، بانک‌ها نیستند، باید تمام ابزارهای مالی که می‌توانند در کشور کمکی کنند، به میدان بیایند و به سمت تولید مفید سوق داده شوند. دستگاه‌های دولتی نیز باید در خدمت مردم و بهبود فضای کار کامل قرار گیرند، قطعا ما امسال نیاز به یک سری تمهیدات ویژه داریم که مجلس آن را شروع کرده و در حال بررسی مالیات عملکرد است تا آن را 10 درصد کاهش دهد و این اتفاق خوبی برای بخش تولید خواهد بود.
 
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان خراسان رضوی بیان کرد: این اتفاقات می‌تواند در مباحث گمرک، ترخیص کالا، صادرات، واردات آن و نیز در حوزه تامین اجتماعی، بخشودگی‌ها و مدت استمهال‌ها که به واحدهای تولید می‌دهند تا تمام عزم خود را به سمت تولید ببرند، مناسب باشد. باید به دنبال گسترش بازار فروش داخلی نیز باشیم.
 
یکی از پیش‌شرط‌های مهم رونق تولید، موضوعات فرهنگی است

وی با اشاره به اینکه یکی از پیش‌شرط‎های مهم رونق تولید موضوعات فرهنگی است، تصریح کرد: این موضوع همواره در ذهن مصرف‌کننده ما وجود دارد که جنس خارجی از جنس ایرانی بهتر است اما همیشه اینگونه نیست، باید در حوزه فرهنگی نیز روی این مسائل کار شود که کالای ایرانی بخرند. مقام معظم رهبری سال گذشته را نیز سال کالای ایرانی نامگذاری کردند که موجب بهتر شدن شرایط واحدهای تولیدی شد و قطعا امسال نیز بهتر خواهد شد.
 
مهدی‌زاده مقدم خاطرنشان کرد: نظام بانکی باید اقدام به اصلاح بازارهای مالی خود کند و بانک‌ها به شکل جدی از تولیدات با ارزش افزوده دانش‌بنیان حمایت کنند، صرفا نباید بانک‌ها در حوزه سرمایه در گردش و دادن تسهیلات کوتاه‌مدت فعال باشند، ضمن اینکه بانک‌ها در دو سال گذشته به خوبی کار می‌کنند، اما نیاز داریم که به طرح‌ها و زیرساخت‌های واحدهای تولیدی نیز کمک کنند، بخشی از تکنولوژی واحدهای ما کهنه است و نیاز به نوسازی و بازسازی دارد. بانک‌ها باید به سمت اعطای تسهیلات نوسازی و بازسازی برای ماشین‌آلات حرکت کنند و برای تکمیل خطوط و فعالیت‌های واحدهای تولیدی سرمایه ثابت دهند.
 
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان خراسان رضوی بیان کرد: سودآوری بانک‌ها در اثر معوقات بالا، ضعیف است،  باید برای جریانات مالی با خارج از کشور تمهیداتی اندیشید تا بانک‌ها بتوانند از آن منابع برای تولید استفاده کنند و با کشورهایی که با ما ارتباط و مراودات خوبی دارند، وارد کار شوند.

 بازار ما باید روی کشورهای همسایه متمرکز شود

وی با بیان اینکه باید به فروش خارجی و صادرات کمک کنیم، عنوان کرد: بازار ما باید روی کشورهای همسایه متمرکز شود زیرا چندین کشور به شدت بازارهای تشنه دارند اما ما سهم زیادی در تامین کالاهای آن‌ها نداریم و تنها بین 2 تا 5 درصد از نیازهای وارداتی کشورهای همسایه را تامین می‌کنیم. قطعا تمرکز بازار ما روی کشورهایی چون پاکستان، ترکیه و ارمنستان برای انرژی و بازار روسیه و عراق برای موادغذایی و محصولات کشاورزی و صنعتی می‌تواند مفید باشد و به مباحث تحقق شعار رونق تولید کمک کند.
 
مهدی‌زاده مقدم در خصوص نقش دولت در تحقق شعار سال، گفت: دولت باید چند کار انجام دهد. یکی از این اقدامات اصلاح نظام بانکی است که قوانین آن از مدتی قبل در مجلس وجود دارد و باید این اتفاق رخ دهد تا بانک‌ها نیز بتوانند به فضای بهتری ورود پیدا کرده و کمک‌های خود را چند برابر کنند. یکی دیگر از کارهایی که دولت باید انجام دهد، حمایت از کالاهای دانش‌بنیان ساخت داخل است. مخصوصا در پروژه‌های بزرگ در شرکت‌های دولتی و حوزه‌هایی چون نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و سیمان.
 
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان خراسان رضوی ادامه داد: تجهیزات بیشتر آن‌ها خارجی است اما تولیدکنندگانی داریم که اگر به آن‌ها خطوطی داده شود، توانایی دارند که بخشی از این محصولات را تولید کنند که این امر به کاهش وابستگی کمک می‌کند، بنابراین بحث اعتماد بسیار مهم است. دولت باید به بخش خصوصی که توانمند هم هست، اعتماد کند.
 
دولت باید در قیمت‌گذاری کالاها به سازوکار بازار اعتماد کند

وی اضافه کرد: دولت باید از قیمت‌گذاری کالاها خارج شود، به سازوکار بازار اعتماد کامل کند و کشف قیمت‌ها را بدون دخالت خود انجام دهد. به طور مثال می‌تواند از بازار بورس به عنوان یک بازار رسمی استفاده کند، باید به این سمت بیاییم که سازوکار بازار بتواند کمک کند.
 
مهدی‌زاده مقدم بیان کرد: دولت باید از رسانه و صداوسیما به عنوان یکی از ارکان هیات دولت در فضاسازی در سطح کشور و حمایت از مصرف کالای ایرانی کمک بگیرد تا همه ترغیب شوند. باید محصولات ایرانی به شکل مناسبی معرفی شوند که مردم نیز بتوانند استفاده کافی ببرند و فعالیت کنند، ضمن اینکه به وسیله ارباب جراید و صداوسیما حمایت‌های جدی از تولیدکننده‌ها در معرفی محصولاتشان به مردم اتفاق بیفتد.
 
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان خراسان رضوی با بیان اینکه استاندار خراسان رضوی دیدگاه‌های بسیار خوبی در حوزه تولید دارند و تاکیدشان این است که مردم را پای کار بیاورند، عنوان کرد: هر چه بخش خصوصی بیشتر پای کار بیاید، اتفاقات بهتری رخ خواهد داد. یکی از مواردی که تولیدکنندگان باید پیگیر آن باشند، استفاده از فناوری‌های روز است. تمام فناوری روز خارج از کشور نیست، داخل کشور نیز افراد صاحب ایده، شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها می‌توانند کمک کنند.
 
وی افزود: علیرغم اینکه در سال‌های گذشته رشد فزاینده علمی در کشور داشتیم اما در حوزه‌های تولیدی، بخشی از ماشین‌های ما کهنه و فعالیت‌ها سنتی است که به طبع واحدها نمی‌توانند به تولید اقتصادی برسند، بنابراین حتما صنایع روز در بخش‌های نساجی، پوشاک، هایتک و صنایع تکمیلی کشاورزی می‌تواند به ما کمک کند، ضمن اینکه تولید تجهیزات و ادوات مکانیکی صنعتی نیز سودهای قابل توجهی را عاید بخش خصوصی و تولیدکننده‌های ما می‌کند، در این شرایط سودآوری تولید نیز ارتقا پیدا می‌کند.
 
تولید شاه‌کلید باز شدن بسیاری از قفل‌ها در تحریم است
مهدی‌زاده مقدم ادامه داد: تولید به عنوان شاه‌کلید باز شدن بسیاری از قفل‌ها در تحریم می‌تواند انجام شود تا تولیدکننده‌های ما با ایجاد و ایفای نقش سازنده در سایه حمایت‌های دولت و نقش آن کمک کنند که کار انجام شود و به پیش رود.
 
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان خراسان رضوی در خصوص زیرساخت‌های لازم برای تحقق شعار سال، تصریح کرد: یکی از این زیرساخت‌ها فضای کسب و کار است که دولت باید امنیت سرمایه‌گذاری‌های مشروع را تامین کند، دولت یک بخش است و امروز در دستگاه قضایی ما نیز ریاست جدید تاکید مصرانه دارند و حتی ریاست قبلی نیز تاکید داشتند که در این راستا حمایت‌های بسیار خوبی از حوزه صنعت در بخش دستگاه قضایی صورت می‌گیرد. مجلس نیز باید پای کار باشد که اکنون نمایندگان پای کار هستند.
 
مهم‌ترین کار دولت برای سرمایه‌گذار، امنیت است

وی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین چیزی که دولت باید به عنوان قوا برای سرمایه‌گذار تامین کند، امنیت برای سرمایه‌گذاری است. زمانی که امنیت باشد، بستر سلامت سرمایه‌گذاری فراهم می‌شود، بنابراین دغدغه تولیدکننده کاهش می‌یابد. زیرساخت دیگر که حتما باید دنبال شود، حذف و اصلاح قوانین متناقض است. شرایط کنونی ویژه بوده و حتما باید شرایط ویژه‌ای به مدت دو تا سه سال برای تولید فراهم کنیم شود تا تولیدکنندگان با انگیزه‌های بهتر فعالیت کنند و به جای اینکه ذهن آن‌ها درگیر دستگاه‌های مختلف برای حل مشکل باشد، تمام قد در اختیار تولید و واحد خود باشند.
 
مهدی‌زاده مقدم اضافه کرد: باید تسهیلات بانکی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی نه به صورت مقطعی، بلکه به شکل زیرساختی حل شود و علاوه بر منابع بانکی، فضای بازار سرمایه‌گذاری و بورس برای تولیدکنندگان به گونه‌ای باشد که حضور آن‌ها را تسهیل کند. می‌توان در مدت یک تا دوسال تسهیلات ارزان‌قیمت اعطا کرد که کمک‌کننده است. باید مقداری یارانه به تسهیلات اعطا شود و حتی کمک‌های بلاعوض نیز می‌تواند به واحدهای تولیدی کمک کند تا خط تولید خود را حفظ کنند و تولید را رونق دهند.
 
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان خراسان رضوی بیان کرد: باید در زمینه شناسایی بازارهای جدید برای محصولات حمایت شود که فرصت رقابت‌پذیری را برای تولیدکنندگان ما در بازارهای مختلف فراهم کند. ما در منطقه حدود 15 کشور همسایه داریم که باید از بازارهای منطقه‌ای خود استفاده کرده و پلی برای ورود به مکان‌های بعدی و بازارهای دورتر فراهم کنیم اما این امر باید همزمان باشد و تصور نکنیم که افغانستان، پاکستان، عراق، قرقیزستان و چند کشور دیگر کفایت می‌کند. باید از بازارهای اولیه به عنوان پل برای سرمایه‌گذاری‌ها استفاده شود و با صادرات مجدد، دولت زیرساخت‌ها را آماده کند تا در بازارهای ثانویه نیز جریان سرمایه‌گذاری و صادرات محصولات ما را توسعه دهد.
 
وی خاطرنشان کرد: رسانه‌ها نیز به شدت می‌توانند نقش برجسته و تسهیل‌کننده‌ای داشته باشند که دعوت آحاد مردم به مصرف کالای ایرانی و کمک به معرفی محصولات می‌تواند یکی از زیرساخت‌هایی باشد که در کوتاه‌مدت و بلندمدت نقش بسیار خوبی خواهد داشت.


منبع خبر: ایسنا

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها