توسعه گردشگری سلامت؛ ظرفیت ها و ضرورت ها

نویسنده : پرویز افشار رئیس مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی
 18 دی 1397 ساعت 08:57  |  165  بازدید
توسعه گردشگری سلامت؛ ظرفیت ها و ضرورت ها

گردشگری سلامت در ایران یکی از پردرآمدترین شاخه های گردشگری است که با توجه به رقابتی بودن قیمت با دیگر کشورها و ارائه مطلوب برخی خدمات درمانی، توانسته است به حوزه اقتصادی مطمئن و سودآوری تبدیل شود.هم اکنون علل اصلی مسافرت بیماران به ایران مربوط به کیفیت خدمات سلامت، هزینه های پایین دارو و درمان در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه، دسترسی به خدمات سلامت و تجهیزات پیشرفته و جدید و وجود نیروی متخصص و کادر درمانی ماهر در حوزه سلامت در ایران است. به این موارد، فرهنگ و زبان مشابه و کمبود یا فقدان تجهیزات و نیروی متخصص در اغلب کشورهای مبدا را نیز بیفزایید.قاطبه مخاطبان این سفرها نیز، اتباع کشورهای همسایه و به ویژه گردشگرانی از کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند.
گردشگران سلامت در ایران، عمدتا به دنبال درمان های ناباروری، خدمات دندان پزشکی، جراحی پلاستیک، چشم، قلب، بیماری های مرتبط با سرطان و... هستند و از ظرفیت های درمانی چشمه های آب گرم در کشورمان بهره می گیرند. اما از این میان، خراسان رضوی یکی از استان های مستعد گردشگری سلامت در ایران است، این خطه در سال های اخیر پیشرفت های قابل توجهی هم از نظر نیروی انسانی و هم از جنبه امکانات و تجهیزات در این عرصه داشته، چنان که اکنون یکی از قطب های مهم درمانی در کشور به شمار می آید و خدمات مطلوبی را توسط مراکز تخصصی به گردشگران سلامت ارائه می کند. مراجعه فراوان بیماران از شهرهای مختلف کشور و خاورمیانه به منظور درمان بیماری های جسمانی و انجام عمل های جراحی، موید این ظرفیت خوب در شهر مشهد و خطه خراسان رضوی است.  علاوه بر این، وجود دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان یکی از قطب های پزشکی کشور با ارائه خدمات ویژه و ممتاز در زمینه حلق، گوش، بینی، حلزون و جراحی قلب و دیگر رشته ها در استان نیز شاهد دیگری بر این مدعاست.
تعدادی از بیمارستان های مشهد نیز دارای استاندارد بین المللی سلامت هستند و تجهیزات قابل توجهی در این حوزه دارند. به اعتقاد نگارنده، مشهد می تواند به عنوان یکی از شهرهای بسیار مهم برای گردشگری سلامت در جهان معرفی شود و برندی ویژه در این عرصه باشد. قطعا مزیت هزینه های درمانی ارزان تر، کمک خواهد کرد تا بازار گردشگری سلامت در این شهر توسعه یابد. نکته دیگر آن که، مشهد خود سالانه پذیرای تعداد میلیونی زائران و مسافران است و همین موضوع باعث شده تا زنجیره به نسبت کاملی از خدمات گردشگری در این شهر فراهم آید که این نقطه قوت دیگری برای مشهد به شمار می آید. اما از آن جایی که عمده متقاضیان این شاخه گردشگری در ایران؛ اتباع کشورهای عربی مانند عراق، بحرین، کویت، سوریه، عربستان سعودی، اردن، عمان و لبنان هستند، باید به وجود امکاناتی مانند مترجمان توانمند، تعریف زیرساخت های اقامتی برای مراقبت های بعد درمان و... در این حوزه توجه شود.  البته ناگفته نماند گردشگری سلامت در ایران با وجود کیفیت بالای خدمات درمانی و قیمت ارزان، به علت نبود اطلاع رسانی مناسب و ضعف در بخش تبلیغات هنوز جایگاه خود را در عرصه بین المللی به دست نیاورده و ظرفیت های آن برای متقاضیان این حوزه ناشناخته است.
برای رونق گردشگری سلامت در ایران، نیازمند استفاده از ظرفیت رسانه های بین المللی هستیم. رسانه ها اصلی ترین نقش را در توسعه گردشگری سلامت و معرفی جاذبه های گردشگری بر عهده دارند و به خوبی می توانند زمینه مناسب برای اجرا و تکمیل طرح های گردشگری را فراهم کنند. به رغم تمامی تفاسیر فوق، خوشبختانه درآمد گردشگری سلامت با انجام یک سری از اقدامات در  چند سال گذشته از حدود 250 میلیون دلار به بیش از 850 میلیون دلار رسیده است که البته ظرفیت ها در این بخش به مراتب بیشتر است می  توان درآمدهای بیشتری را در این حوزه ایجاد کرد. براین اساس با انجام بعضی اقدامات ( با فرض این که ظرفیت تخت های بیمارستانی ما ثابت بماند) می توان تا سال 1404 درآمد گردشگری سلامت را به پنج میلیارد دلار در سال رساند، البته اگر در بلندمدت راهبرد روشنی در این خصوص اتخاذ شود.
کشورهایی که در این حوزه دارای تجربه بوده و مرکز مراجعه گردشگران سلامت به شمار می آیند؛ با ایجاد هتل بیمارستان های تخصصی، استفاده از ظرفیت های درمانی طبیعت نظیر چشمه های آب گرم و... خدمات کامل و جامع را به مراجعان خود ارائه می کنند. در مجموع باید بیان کرد، گردشگری سلامت به دلیل ظرفیت های بالای آن برای ایجاد درآمدهای ارزی و اشتغال زایی از طریق جذب گردشگران و صادرات خدمات درمانی و سلامت و کمک به کشور برای تعامل سازنده با منطقه و جهان از اهمیت راهبردی برای اقتصاد کشور برخوردار است. صنعت گردشگری سلامت در کشور ما  از یک سو دارای تنوع، کیفیت بالا و قیمت معقول است و از سوی دیگر با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی مرزهای ایران، ظرفیت خوبی برای جذب گردشگر از اقصی نقاط جهان دارد.
اما توسعه مستمر این شاخه از گردشگری در ایران، دارای الزاماتی است. علاوه بر تامین زیرساخت ها و امکانات لازم در این حوزه باید موضوع شفافیت و نظارت در این حوزه به طور جدی پیگیری شود چون با سلامت اتباع کشورهای دیگر در ارتباط است. موضوع مهم دیگر، بحث نرخ گذاری شفاف در این حوزه است که مانع از سوء استفاده های احتمالی خواهد شد و دست دلالان را از این فضا کوتاه می کند. توجه به بخش تبلیغات و تلاش برای ایجاد پیوند میان گردشگر سلامت و مراکز رسمی و تایید شده درمانی، موضوع مهم دیگری است که به توسعه این حوزه در درازمدت و جذب گردشگران بیشتر منجر خواهد شد.


  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها