تعداد اهداکنندگان عضو در شمال شرق کشور 2 و نیم برابر شد

 31 اردیبهشت 1398 ساعت 10:56  |  62  بازدید
تعداد اهداکنندگان عضو در شمال شرق کشور 2 و نیم برابر شد

مسئول فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تعداد بیماران مرگ مغزی اهدا کننده عضو در شمال شرق کشور نسبت به سه سال گذشته حدود 2 و نیم برابر شده است.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ،دکتر عبدالله خالقی روز سه شنبه به مناسبت 31 اردیبهشت روز اهدای عضو در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: تعداد بیماران مرگ مغزی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد که شمال شرق کشور را زیر پوشش دارد در سال 1394 به میزان 54 نفر بود که این تعداد در سال 1397 به 123 نفر افزایش یافت.

وی اظهار داشت: این افزایش به دنبال برنامه ریزی و اقدامات انجام شده برای جلب رضایت خانواده های بیماران مرگ مغزی حاصل شده است.

وی گفت: طی 2 ماه امسال نیز اعضای بدن 26 بیمار مرگ مغزی به بیماران نیازمند اهدا شده است.

دکتر خالقی افزود: در حال حاضر اسپانیا با 86 درصد بیشترین تعداد رضایت خانواده بیماران مرگ مغزی برای اهدای عضو را در جهان به خود اختصاص داده است که این رقم در دانشگاه علوم پزشکی مشهد 60 درصد است که میزان قابل قبول می باشد.

وی اظهار داشت: مشکل این است که برخی فکر می کنند احتمال بازگشت بیمار مرگ مغزی شده آنان به زندگی وجود دارد لذا باید این اطمینان را به خانواده های بیماران مرگ مغزی داد که اعلام و تایید مرگ مغزی در قالب فرآیند دقیق پس از معاینه 10 پزشک متخصص و مسئول انجام می شود.

* 800 نفر در لیست انتظار پیوند کلیه 
مسئول واحد هماهنگی اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر 800 نفر در لیست انتظار پیوند کلیه در این دانشگاه قرار دارند که 200 نفر آنان آماده پیوند می باشند.

دکتر خالقی افزود: تعداد افراد لیست انتظار پیوند کبد، قلب و ریه کمتر است چرا که این بیماران اغلب به دلیل نبودن عضو برای پیوند جان خود را از دست می دهند. 

31 اردیبهشت روز جهانی اهدای عضو نامگذاری شده است.


  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها