استفاده از 29 گونه کم آب و مناسب اقلیم در ارتفاعات کمربند سبز

 31 اردیبهشت 1398 ساعت 10:34  |  68  بازدید
استفاده از 29 گونه کم آب و مناسب اقلیم در ارتفاعات کمربند سبز

سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد از کاشت 29 گونه کم آب در ارتفاعات کمربند سبز خبر داد.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ، مهدی یعقوبی گفت: به دلیل ضرورت ایجاد کمربند فضای سبز با هدف ایجاد تنفس‌گاه مناسب در پیرامون شهر و ممانعت از گسترش حاشیه‌نشینی هر ساله توسعه کمربند سبز با جدیت پیگیری می‌شود و تاکنون حدود 990 هزار اصله درخت و درختچه که 41 درصد آن گونه‌های مثمر و 59 درصد دیگر گونه‌های غیرمثمر می‌باشد، در ارتفاعات جنوب کاشته شده است.

یعقوبی عنوان کرد: در سال گذشته دو پروژه کاشت اراضی مینوش و کاشت اراضی مغان با رویکرد ایجاد نهالستان‌های 5 هکتاری و با اولویت گونه‌های مثمر و متناسب با شرایط محیطی اجرا و در سال جاری به اتمام می‌رسد.

وی افزود: در این پروژه تعداد بیش از 121 هزار اصله در قالب 18 گونه و با اولویت کاشت بنه، توت، پسته وحشی، سنجد و زرشک جنگلی، عناب و سماق کاشته شده است که 92 درصد گونه‌های جدید مثمر می‌باشد.

یعقوبی تصریح کرد: در سال جاری نیز مطابق برنامه عملیاتی میان مدت شهرداری (1397 تا 1400) بیش از 260 هکتار توسعه کمربند سبز پیش‌بینی شده که تا پایان سال جاری و در فصل مناسب اجرایی خواهد شد.

سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: پیرو انجام برخی پروژه‌های تحقیقاتی و نتایج حاصل از آنها، در حال حاضر با محققان دانشکده منابع طبیعی دانشگاه فردوسی مشهد جهت تحقیق و معرفی گونه های مناسب و روش‌های بهینه کاشت و آبیاری، طرحی مطالعاتی در عرصه‌های کمربند سبز همکاری ها در حال انجام است.

به گفته وی  برنامه اجرایی و مطالعات در زمینه تکثیر گونه‌های بومی و کم‌نهاده از جمله تکثیر ارس نیز با همکاری صاحبنظران در عرصه‌های کمربند سبز از سال گذشته شروع شده و تداوم دارد.

سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد تصریح کرد: برای تأمین آب مورد نیاز این عرصه‌ها نیز مطالعات توسعه خط جداسازی آب شرب از آب خام، با هدف تأمین آب از محل پساب تصفیه خانه‌های لوکال در حال انجام است.


  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها