•  صفحه اصلی
  • اخبار
  • طرح وقف و مهارت‌آموزی، زمینه ورود دانش‌آموختگان را به بازار کار فراهم می‌کند

طرح وقف و مهارت‌آموزی، زمینه ورود دانش‌آموختگان را به بازار کار فراهم می‌کند

 31 اردیبهشت 1398 ساعت 10:26  |  60  بازدید
طرح وقف و مهارت‌آموزی، زمینه ورود دانش‌آموختگان را به بازار کار فراهم می‌کند

رئیس اداره آموزشگاه‌های آزاد و مشارکت‌های مردمی اداره کل آمورش فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی گفت: طرح وقف و مهارت‌آموزشی اداره کل فنی و حرفه‌ای زمینه ورود دانش‌آموختگان را به بازار کار فراهم می‌کند.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ،عبدالله جلیلی ، در خصوص فعالیت‌هایشان در نمایشگاه قرآن سال جاری، اظهار کرد: ما امسال برای اولین‌بار با یک رویکرد جدید تحت عنوان وقف مهارت‌آموزی، اشتغال و کارآفرینی در نمایشگاه قرآن سال جاری شرکت کردیم.


وی ادامه داد: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، رسالت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی را با دو هدف عمده که اشتغال کارجویان آموزشی و ارتقا آموزش برای شاغلان می‌باشد را بر عهده گرفته است.

رئیس اداره آموزشگاه‌های آزاد و مشارکت‌های مردمی اداره کل آمورش فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی افزود: علاوه بر این موارد، اداره کل آموزش‌های دیگری را برای سایر مردم نیز هماهنگ کرده که این آموزش برای زنان سرپرست خانوار، افراد حاشیه شهر، متکدیان، معتادین بهبود یافته، زندانیان و سربازان است.

جلیلی خاطرنشان کرد: خوشبختانه جدیدا آموزش‌های فنی و حرفه‎ای و مهارتی در جامعه به اهمیت و جایگاه خود دست پیدا کرده و دوستان ما به این ضرورت دست پیدا کرده‌اند که در حال حاضر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای جزء ملزومات آموزش‌های کشور است.
 
وی با بیان اینکه همه ما دوره‌های آموزشی آکادمیک را در دانشگاه‌ها گذرانده‌ایم، تصریح کرد: امروزه دانشجویان ما از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند، اما مهارت‌های لازم را ندارند تا وارد بازار کار شوند. فنی و حرفه‌ای به این افراد کمک می‌کند تا آموزش‌های لازم را کسب کنند و بتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند.

رئیس اداره آموزشگاه‌های آزاد و مشارکت‌های مردمی اداره کل آمورش فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی گفت: اکثر کارآموزهای ما در مراکز دولتی و بخش خصوصی افرادی هستند که دارای آموزش‌های دانشگاهی هستند، اما مهارت ندارند. آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در 65 گروه برنامه درسی و در دو بخش دولتی و خصوصی انجام می‌گیرد. در بخش دولتی،  پنج مرکز وجود دارد که آموزش‌های لازم به صورت رایگان بوده و در بخش خصوصی نیز حدود 890 آموزشگاه فعال در استان داریم که در رشته‌های مهارتی فعالیت دارند.

جلیلی اضافه کرد: از این تعداد بالغ بر 450 مورد آن در مشهد است. یکی از مزیت‌های ما در بخش خصوصی آن است که ما آموزش را در دسترس داریم و نیازی نیست افراد به خاطر آن مسافت زیادی را طی کنند. تفاوت عمده این مراکز با مراکز دولتی در نحوه ارائه آموزش‌ها بوده، بدین صورت که به آموزش‌ها در بخش خصوصی شهریه تعلق می‌گیرد.

وی ادامه داد: در نمایشگاه قرآن تمرکز اصلی ما  بر وقف مهارت آموزی اشتغال است که به دنبال آن هستیم مردم را به آن ترغیب کنیم که موقوفات خود را در راه علم و دانش دخیل کنند. این موقوفات می‌تواند در قالب ایجاد فضای آموزشی، فراهم کردن وسایل آموزشی، پرداخت شهریه و... نمود پیدا کند.

رئیس اداره آموزشگاه‌های آزاد و مشارکت‌های مردمی اداره کل آمورش فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی در خصوص درصد میزان جذب دانش‌آموختگان به بازار کار، خاطرنشان کرد: این امر بستگی به فرد و نوع آموزش دارد، اما به طور متوسط بالغ بر 30 درصد دانش‌آموختگان ما به بازار کار جذب می‌شوند.


  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها