•  صفحه اصلی
  • اخبار
  • اجرای بزرگترین قرارداد سرمایه‌گذاری شهرداری در قالب زباله‌سوز 1200 تُنی

اجرای بزرگترین قرارداد سرمایه‌گذاری شهرداری در قالب زباله‌سوز 1200 تُنی

 31 اردیبهشت 1398 ساعت 09:33  |  75  بازدید
اجرای بزرگترین قرارداد سرمایه‌گذاری شهرداری در قالب زباله‌سوز 1200 تُنی

بزرگترین قرارداد سرمایه‌گذاری شهرداری مشهد در قالب زباله‌سوز 1200 تُنی اجرایی می‌شود.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ،یکی از دستورکارهای  شصتمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای شهر مشهد  که در تالار شهر برگزار شد، مجوز انعقاد قرارداد سرمایه‌گذ اری احداث سیستم زباله سوز شهری با شرکت CALSANO-CNIM بود که پس از بحث و بررسی در نهایت به تصویب شورای شهر رسید.


نوروزی، رئیس کمیسیون اقتضادی شورای شهر مشهد درخصوص این لایحه بیان کرد: مشهد روزانه 2100 تن پسماند دارد که به ۳۰۰۰ تن هم در ایام خاص می‌رسد. سرانه تولید پسماند  هر نفر ۶۶۰ گرم است. از سال ۸۶ تا الان چهار و نیم میلیون تن زباله دفن شده است که حداقل ۵۰ هکتار زمین را اشغال کرده است و آلودگی و مشکلات دارد که این سایت، پسمانده باقی‌مانده را تا 10 درصد این عدد  کاهش دهد.

رمضان‌علی فیضی، رئیس کمیسیون مناطق پیذامونی و کم‌برخوردار مشهد در مورد این لایحه گفت: محل استقرار سایت زباله‌سوز را باید پیش بینی کنیم. اگر محل آن در سایت یک باشد در جهت بادهای غالب است و مشکلاتی را به لحاظ زیست محیطی ایجاد خواهد کرد.

نوروزی در پاسخ به فیضی بیان کرد: زباله سوز در دنیا کاری بدیهی و جافتاده است و ما اگر آن را نداریم عقب‌افتاده‌ایم، در دل شهر وین زباله سوز وجود دارد و زباله‌سوزها از نظر زیست محیطی مشکلی ندارند. 

رضا خواجه‌نایینی، معاون امور مالی شهرداری مشهد در مورد این لایحه گفت: چیزی که الان تصویب می‌کنیم، قرارداد نیست بلکه چهارچوب قرارداد است. قرارداد نهایی به شورا خواهد آمد. این قرارداد بزرگترین قرارداد سرمایه‌گذاری شهرداری و به مبلغ۴۰۰۰ میلیارد تومان  است. سعی کردیم در انعقاد این قرارداد  فرایند شفافی داشته باشد و فراخوان  بگذاریم، از نهادهای بین المللی در انتخاب شرکت کمک بگیریم و... .

وی ادامه داد: درحال حاضر چهارچوب قرار داد را تعیین می‌کنیم و قرارداد  مفصل ۲۰۰ و ۳۰۰ صفحه‌ای خواهد بود که پیوستارهای متفاوت زیست محیطی و... خواهد داشت. 

کریمیان، مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری مشهد نیز در مورد این لایحه گفت:۲۱۰۰ تن پسماند تولیدی شهر مشهد است که این مقدار  ۲۳۰ تن پسماند خشک از مبدا تفکیک می‌شود. این سایت زباله‌سوزی که احداث خواهد شد ظرفیتش 1200 تن است و دو  خط ۶۰۰ تنی دارد که  قابلیت افزایش یک راند ۶۰۰ تنی هم برای آن درنظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: این زباله سوزها از نظر آلایندگی مشکل و محدودیتی ندارد. 

بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد  در مورد این لایحه گفت: راهکارهای برون رفت از تحریم ها در این چهارچوبهای قرارداد هم در نظر گرفته شده است.
 
متن این مصوبه به شرح زیر است «ماده واحده- به شهرداري مشهد مقدس اجازه داده می‌شود با توجه به برگزاري فراخوان شناسايي و جذب سرمايه‌گذار جهت احداث یک واحد زباله‌سوز شهري و برگزيده شدن شركت CALSANO-CNIM در اين فراخوان و تایيد توانایی‌های فنی سرمایه‌گذار شركت (CALSANO-CNIM) توسط كارشناسان صندوق جهاني توسعه شهرها (FMDV)، پس از دوره مذاکرات پیش قراردادی ذکر شده در تبصره ۶ ماده واحده حاضر و توافق نهایی، قرارداد سرمايه‌گذاري احداث سیستم زباله‌سوز شهری  به روش B.O.O.T (طراحي و ساخت، مالكيت، بهره‌برداري، واگذاري) یا هر روش مشابه دیگری با شرايط مورد توافق طرفين به شرح ذیل و مستندات پیوست (مهر شده توسط شورای اسلامی شهر)  تهیه و جهت تصویب به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ارسال نمايد.

۱- ميزان سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در این پروژه حدود ۲۷۵ ميليون يورو می‌باشد که توسط سرمایه‌گذار اعلام گردیده است.

۲- قالب قرارداد پيشنهادي به صورت B.O.O.T (طراحي و ساخت، مالكيت، بهره‌برداري، واگذاري) یا هر روش مشابه دیگری و منطبق با چهارچوب موافقتنامه مشاركت عمومي-خصوصي انتشار يافته توسط سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور مي‌باشد.

۳- دوره ساخت سيستم، ۳ سال شمسي و مدت بهره‌برداري پيش‌بيني شده در قراردادB.O.O.T  یا هر روش مشابه دیگری توسط سرمايه‌گذار ۲۰ سال شمسي می‌باشد. 

۴- زمان انتقال سيستم به شهرداري، ابتداي سال بیست و یکم بهره‌برداري بوده و نيروگاه در شرايط مناسب و درحال كار (مورد تایید شهرداری) به قيمت يك يورو به شهرداري تحويل و انتقال مالکیت داده خواهد شد.

۵- تحویل زباله شهری طبق شرایط کمی و کیفی مندرج در جدول فرم تدقیق پیشنهاد (به پیوست) که به تایید سرمایه‌گذار نیز رسیده است، بر عهده شهرداری است.

۶- استاندارد گازهاي خروجي از كوره مطابق با استانداردهاي مورد تاييد سازمان حفاظت محيط زيست ايران بوده و قابليت اجراي استاندارد مطابق با آخرين نسخه استاندارد آلايندگي اروپا( ۲۰۱۰/EU۷۵) را دارا مي باشد.

سرمایه‌گذار(شرکتCALSANO-CNIM ) هیچگونه مبلغی به عنوان بهای پذیرش زباله یا گیت فی در طول دوره بهره‌برداری درخواست نمی‌نماید به عبارتی با گیت فی صفر موافق می‌باشد.
 
*تبصره ۱: تمامي مسئوليت‌هاي پيگيري دریافت مجوزات و قراردادها با ارگان‌هاي مربوطه به عهده سرمايه‌گذار مي باشد (از جمله مجوز سازمان حفاظت محيط زيست و قرارداد فروش برق با وزارت نيرو و سایر مجوزات موضوع این قرارداد) و شهرداري هيچگونه مسئوليتي در قبال فروش برق و يا قيمت آن در طول دوره بهره‌برداري نخواهد داشت. 

*تبصره ۲: مساحت زمين مورد نياز براي اجراي طرح حدود ۱۰ هكتار (ترجيحا در مجتمع صنعتي بازيافت شماره يك سازمان مديريت پسماند شهرداري مشهد) است كه شهرداري آن را طي قراردادي (که به تایید کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد می رسد) به صورت عاريه با حفظ حق مالكيت شهرداری حداکثر به مدت ۲۳ سال شمسي در اختیار سرمايه‌گذار قرار خواهد داد (کروکی حدودی و نقشه‌های زمین پیشنهادی به پیوست است). 

*تبصره ۳: ميزان آب مصرفي فرآيند سيستم پيشنهادي ۷۰ مترمكعب در روز مي باشد كه تامين آن به عهده شهرداري و هزينه‌هاي تامين آن به عهده شركت (سرمایه‌گذار) مي‌باشد. 

*تبصره ۴: در خصوص خاکستر ته کوره (Bottom Ash)، سرمایه‌گذار مسئولیت جمع‌آوری، بی خطر سازی، حمل و تحویل آن در محل دفن منتخب شهرداری را بر عهده می‌گیرد و دفن خاکستر مذکور برعهده شهرداری می‌باشد. 

*تبصره ۵: در خصوص خاکستر معلق یا غبار کوره (Fly Ash)، سرمایه‌گذار مسئولیت جمع‌آوری، تثبیت (بی‌خطرسازی جهت حمل و دفن، مطابق با استاندارد مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست ایران)، حمل و تحویل آن در محل دفن منتخب شهرداری را بر عهده می‌گیرد و دفن آن خاکسترها برعهده شهرداری می‌باشد.
 
*تبصره ۶: دوره پیشبرد مذاکرات پیش قراردادی ۶ ماه شمسی می‌باشد و طرفین متعهد می‌گردند در طول این دوره نسبت به تهیه و تدوین توافقات قراردادی و پیش نویس قرارداد سرمایه‌گذاری و قراردادهای اجاره زمین و تحویل پسماند اقدام نمایند و سرمايه‌گذار متعهد مي‌باشد پس از ابلاغ مصوبه حاضر، مبلغ پنج ميليارد (۵,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ريال را به عنوان تضمین ادامه و پیگیری دوره مذاکرات پیش قراردادی  تا موعد امضاي قرارداد (در قالب قرارداد B.O.O.T)، در اختيار شهرداري مشهد قرار دهد. ضمنا در صورت ضرورت با توافق طرفین، دوره مذاکرات پیش قراردادی به مدت ۶ ماه دیگر قابل تمدید می‌باشد. شهرداری مشهد متعهد است در طی دوره ذکر شده در این تبصره، با هیچ شخص حقیقی و حقوقی دیگری هیچگونه مذاکره و یا تعهدی در خصوص این پروژه نداشته باشد.

*تبصره ۷: در صورت استنکاف سرمایه‌گذار از تعهدات فوق، یا عدم آمادگی و عدم پذیرش انعقاد قرارداد نهایی پس از اخذ مجوز شورای محترم اسلامی شهرجهت انعقاد قرارداد، شهرداری نسبت به ضبط ضمانت‌نامه بدون هیچ گونه قید و شرطی به نفع خود اقدام نموده و سرمایه‌گذار حق هیچ گونه اعتراضی را نخواهد داشت.

*تبصره ۸: پس از طی دوره مذاکرات پیش قراردادی مذکور در تبصره ۶ و تهیه و تکمیل متن قراردادهای موضوع این مصوبه (با رعایت شرایط مذکور در مصوبه حاضر)، قراردادهای نهایی به امضا رسیده و پس از تصویب آن در شورای اسلامی شهر و تاییده مراجع احتمالی و ممهور شدن به مهر شورا لازم الاجرا می شود.

*تبصره ۹: درصورت عدم تصویب قرارداد نهایی از سوی شورای اسلامی شهر، ضمن آزادسازی ضمانت‌نامه سرمایه‌گذار توسط شهرداری، هیچ‌گونه حق دیگری برای سرمایه‌گذار ایجاد نخواهد شد و هیچ خسارت آتی نیز از طرف سرمایه‌گذار قابل مطالبه نخواهد بود.

*تبصره ۱۰: شهرداری موظف است علاوه بر راه اندازی روش زباله سوز جهت دفع زباله در شهر مشهد، نسبت به راه اندازی سیستم دایجستر خشک جهت دفع زباله نیز اقدام نماید و گزارش اقدامات را هر ۶ ماه یکبار به شورای اسلامی شهر ارائه نماید.»


  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها