حضور برخی دانشگاه‌ها در نمایشگاه در حد نصب یک بنر است

 29 اردیبهشت 1398 ساعت 15:12  |  67  بازدید
حضور برخی دانشگاه‌ها در نمایشگاه در حد نصب یک بنر است

مدیر اجرایی غرفه‌های دانشگاه‌های خراسان رضوی در نمایشگاه قرآن گفت: حضور برخی دانشگاه‌ها در نمایشگاه در حد نصب یک بنر است.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ،سید مسعود موسوی در خصوص حضور دانشگاه‌ها در نمایشگاه قرآن اظهار کرد: دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی به صورت مستقیم و غیر مستقیم در نمایشگاه حضور دارند که از میان 25 دانشگاه و موسسه، تنها 9 دانشگاه حضور مستقیم دارند و مابقی تنها در حد نصب یک بنر هستند. موسسات آموزش عالی و دانشگاه‌ها دستاوردهای پژوهشی، قرآنی و مطالعاتی خودشان را در معرض نمایش قرار دادند و استقبال خوبی از  سوی آن‌ها در فضای نمایشگاهی به عمل آمد.  متاسفانه در سال‌های گذشته دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی استقبال خوبی از نمایشگاه قرآن و عترت نداشتند اما در سال جاری این شرایط بهتر شده است.

وی درخصوص تجمیع تمام دانشگاه‌ها در یک غرفه عنوان کرد: حضور دانشگاه‌های دولتی و معروف در کنار موسسات آموزش عالی، فضای همدلی خوبی را به وجود آورده و  تجربه جدیدی است که امروز در نمایشگاه قرآن و عترت به چشم می‌خورد.

در برگزاری نمایشگاه قرآن از دانشگاهیان کمک گرفته شود
مدیر اجرایی غرفه‌های دانشگاه‌های خراسان رضوی در نمایشگاه قرآن گفت: باید از فضای فرهیخته دانشگاهی برای نمایشگاه قرآن کمک گرفته شود. اگر این حمایت از 6 ماه قبل صورت می‌پذیرفت شاهد حضور موثرتری از سوی دانشگاهیان در نمایشگاه قرآن و عترت می‌بودیم. پتانسیل واقعی دانشگاه برای فعالیت‌های قرآنی این نیست و ما می‌توانیم حضور محکم‌تر، قوی‌تر و موثرتری در دانشگاه‌ها داشته باشیم. مسئولان باید به دانشگا‌ه‌ها نامه بزنند، اطلاع‌رسانی کنند و از آن‌ها برای برنامه‌ریزی‌های نمایشگاه کمک بخواهند و به طور کلی دانشگاه‌ها را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.

در نمایشگاه، مقالات ISI قرآنی نداریم
موسوی در مورد ارزیابی خود از نمایشگاه قرآن و ضمن تاکید بر اینکه «در نمایشگاه قرآن و عترت جای بسیاری از نکات قرآنی و نیز حضور دانشمندان قرآنی خالی است»، خاطرنشان کرد: بسیاری از غرفه‌داران، کتاب‌هایی را معرفی می‌کنند که خوب است، اما نمایشگاه قرآن می‌تواند فضای بسیار خوبی را برای پژوهش‌های قرآنی، آثار تحقیقاتی و مطالعاتی  ایجاد کند. ما در این نمایشگاه مقالاتی با عنوان  ISI قرآنی نداریم تا خود را به جهان اسلام معرفی کنیم. دانشگاهیان باید در مورد قرآن، مقاله‌ها و پژوهش‌های متعددی انجام دهند تا توجه خود و دیگران را به اهمیت این کتاب آسمانی ارتقا دهند.‌ باید به این موضوع توجه کرد که  ما در حوزه قرآن، قرآن‌شناسی و پژوهش‌شناسی در حوزه قرآنی نتوانستیم در جهان اسلام ارتباط برقرار کنیم.

نباید فقط یک عده خاص به نمایشگاه قرآن بیایند
وی افزود: باید از دانشکده‌های علوم حدیث و اداره اوقاف بخواهیم که حوزه‌های تخصصی و پژوهش‌های قرآنی را تعریف کنند. باید نمایشگاهی داشته باشیم که دستاورد قرآنی، پژوهش‌های قرآنی، آثار قرآنی، نشریات، کتب قرآنی و هر مقوله‌ای که وابسته به قرآن است را در برگیرد تا این نشاط را در زندگی افراد متجلی ‌کند و این‌گونه نباشد که یک عده خاصی در نمایشگاه حضور پیدا کنند.

در پژوهش‌ها رویکرد قرآنی نداریم
مدیر اجرایی غرفه‌های دانشگاه‌های خراسان رضوی در نمایشگاه قرآن در مورد عدم حضور دانشمندان قرآنی در نمایشگاه و اینکه چرا دانشگاه این کار را انجام نداده است، بیان کرد: شاید دانشگاه دانشمند قرآنی نداشته باشد و یا فردی تاکنون ارتباط قرآن کریم با اتفاقات روز دنیای کنونی را نمی‌داند که چگونه است؛ برای این امر دانشگاه‌هایی که در حوزه قرآن و یا رشته‌هایی که به این حوزه مربوط می‌شود، باید افراد را تشویق و ترغیب کنند و حمایت‌های پایان‌نامه‌ای تشویقی بگذارند. ما در ارتباط با کوچک‌ترین موضوعات، پیام‌های قرآنی در اختیار داریم و چه خوب است که قرآن با انسان نهادینه شود. کوچک‌ترین موضوعات در قرآن تعریف شده، اما هیچ مقاله معتبری از سوی ما برای جامعه غربی و اروپا تعریف نشده است. ما متاسفانه رویکرد قرآنی در پژوهش‌ها نداریم و آنچه که در دانشگاه‌ها انتظار داریم، بسیار کم است.

فعالیت‌های قرآنی تک‌بعدی، مخاطب تک‌بعدی تربیت می‌کند
موسوی با اشاره به اینکه «دستاوردهایی که مرتبط با قرآن است باید بیشتر نمود پیدا کند»، یادآور شد: اگر قرار است فعالیت‌های قرآنی به صورت تک‌بعدی باشد؛ در مقابل هم با مخاطب تک‌بعدی روبه‌رو خواهیم بود. باید بازی با قرآن، مهدهای قرآنی و … در فضای جامعه گسترش پیدا کند و همگانی شود. لذا باید طرح مطالعاتی در نمایشگاه‌ها انجام شود تا بتوان قرآن را معرفی کرد.

نمایشگاه قرآن به‌ صورت فصلی و در حرم برگزار شود
وی عنوان کرد: زمان برگزاری نمایشگاه در ماه  رمضان مناسب نیست و با توجه به طولانی بودن روزها و روزه‌دار بودن مردم، خیلی از افراد توان حضور در نمایشگاه را ندارند. نمایشگاه قرآن باید در فضاهای مناسب‌تر  و در روزهایی از سال برگزار شود که ماه رمضان نباشد. این پتانسیل در نقاط مختلف شهر مشهد وجود دارد که نمایشگاه با چنین محتوایی برگزار شود. می‌توانیم نمایشگاه قرآن را به صورت فصلی و در حرم مطهر امام رضا (ع) داشته باشیم، چراکه فضای خوبی است، رفت‌وآمد  بیشتری صورت می‌پذیرد و زائران و مجاوران می‌توانند از این فضا بهره بیشتری ببرند.


منبع خبر: ایسنا

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها