هنر، آق‌قلا را از زیر آب بیرون می‌آورد؟

 29 اردیبهشت 1398 ساعت 14:35  |  67  بازدید
هنر، آق‌قلا را از زیر آب بیرون می‌آورد؟

هنرمندان صنایع دستی شهرستان آق‌قلا با کمک معین خود، کمر همت بسته‌اند تا با برگزاری نمایشگاه صنایع دستی اقتصاد زیرآب رفته شهرستان خود را ترمیم کنند.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ، جمعی از هنرمندان صنایع دستی شهرستان آق‌قلا که با همکاری شورای مشورت زنان مجمع خیرین سلامت خراسان رضوی برای برگزاری نمایشگاه فروش آثار به مشهد سفر کرده‌اند، طی نشستی  به بیان مشکلات و دغدغه‌های خود پرداختند که در ادامه می‌خوانید.

سرپرست خانوارم و مانتو سنتی تولید می‌کنم

آیلار، بانوی هنرمند آق‌قلایی با بیان اینکه «من سرپرست خانواده هستم و همسرم 14 سال پیش فوت کرده است»، اظهار کرد: من اهل شهر گلستان، شهرستان آق‌قلا هستم. کارگاه صنایع‌دستی دارم. در این کارگاه لباس و مانتو سنتی تولید می‌کنم. این صنایع دستی را برای فروش به نمایشگاه‌ها می‌برم. صنایع دستی عرضه شده در استان ما تماماً ایرانی و محصول خود ماست.

وی با اشاره به اینکه «تنها کاری که انجام می‌دهم، صنایع‌دستی است»، افزود: من دارای 3 دختر و سه پسر هستم و تنها یک دختر من در این کار به من کمک می‌کند. ما چند خیاط نیز در کارگاه داریم که این صنایع‌دستی را تولید می‌کنیم.

وضعیت اشتغال در آق‌قلا در رکود است

آسی، یک هنرمند آق‌قلایی دیگر نیز با بیان اینکه «وضعیت اشتغال در آق‌قلا در رکود است»، اظهار کرد: ما در کارگاه تقریباً 10 نفر هستیم. بعد از برش پارچه‌ها، تعدادی از آن‌ها را دوخته و بر روی تعدادی از آن‌ها کار سوزن‌دوزی انجام می‌دهیم. بیش‌تر کار مردم آق‌قلا کشاورزی و صنایع دستی است.

وی با اشاره به اینکه «آب از شهر رفته است اما خانه‌ها آسیب زیادی دیده‌اند»، تصریح کرد: ما ساکن محله کلبات شهرستان آق‌قلا هستیم. کمک‌های مردمی به ما خیلی زیاد بود، اما هنوز درگیر پاک‌سازی شهر از گل‌ولای هستیم.

این بانوی هنرمند افزود: سیل دوم، مجدداً مردم آق‌قلا را درگیر کرد و باعث شد خانه‌ها نشست کنند. بعضی از محلات کاملاً در آب بود و در بعضی از خانه‌ها آب تا بالای پشت‌بام رسیده بود. بعضی از خانه‌ها ریخت و کاملاً خراب شد. هرچند هنوز بعضی از خانه‌ها قابل سکونت هستند و البته بعضی از مردم آق‌قلا هنوز در چادر زندگی می‌کنند. نمی‌توان مدت زیادی در خانه اقوام ماند.

این هنرمند در خصوص کمک‌های مردمی به آق‌قلا، عنوان کرد: از همه مردم به‌خصوص مردم خراسان‌رضوی بابت کمک‌های مردمی بسیار سپاس‌گزاریم. کمک‌های مردمی خیلی خوبی به مردم آق‌قلا رسید. این کمک‌های مردمی از لحظه‌های اول در کنار ما بود و این بسیار ارزشمند است. هلال‌احمر، بسیج، سپاه و ... به ما خیلی کمک کردند. از همه این گروه‌ها تشکر می‌کنیم.

وی ادامه داد: روحیه ما در آق‌قلا خراب شده بود. تا چشم کار می‌کرد آب می‌دیدیم. دعوت شورای زنان مجمع خیرین سلامت خراسان باعث شد ما به مشهد بیایم و مشغول به کار شویم. این موضوع روحیه ما را عوض کرد. امیدواریم بتوانیم محصولات خود را فروخته و دست پر به شهر برگردیم. به خصوص برای ما که کسب‌وکارمان دو ماه از بین رفته است.

توانستیم برای برخی آثارمان مدال بگیریم

بانو درودی، هنرمند آق‌قلایی نیز اظهار کرد: من، همسرم و پدرشوهرم در زمینه زیورآلات سنتی ترکمن کار می‌کنیم. در کارگاه ما 15 نفر دیگر نیز مشغول به کار هستند. کارگاه ما در سیل از بین رفت. امیدواریم با فروش این محصولات کارگاه خود را راه‌اندازی کنیم. ایده این هنرها براساس کارهای گذشته خود، کارشناس مردم‌شناسی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و دیدن بازار فروش بود.

وی ادامه داد: من و همسرم ایده بسته‌بندی را برای کارهای خود دادیم. برای کارهایی که بسته‌بندی روی آن انجام دادیم، مدال گرفتیم. این بسته‌بندی به فروش و دریافت مدال تاثیرگذار بود. لباس اصیل سنتی ترکمن برای جوان‌های این نسل قدیمی است. لباسی که ما تولید می‌کنیم، تلفیقی از جدید و قدیم این لباس است که فروش خوبی دارد.

 موفق به دریافت نشان ثبت ملی اصالت شدم

احمد درودی نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگارما اظهارکرد: من هنرمند در رشته زیورآلات سنتی ترکمن و ساکن شهرستان آق‌قلا هستم. این رشته اجدادی ما بوده است. از کودکی به این رشته علاقه‌مند شدم. در این رشته موفق به دریافت نشان ثبت ملی اصالت شدم. زیورالات سنتی بسیار متنوع است. پایه مواد این زیورآلات نقره است.

وی افزود: برای تزیین این زیورآلات از سنگ‌های قیمتی، عقیق، فیروزه و... استفاده می‌کنیم. برای تزیین کار از طلا نیز استفاده می‌‌شود. بازار فروش ما بیش‌تر خانگی است. مردم برای مراسم‌های خود از این زیورآلات استفاده می‌کنند. در نمایشگاه‌ها نیز محصولات ما بازار خوبی دارد. ما برای تهیه مواد اولیه مشکلی نداریم. مشکل اصلی ما نبود کارگاه است. کارگاه قبلی ما کاه‌گلی و نزدیک به 20 سال قدمت داشت. تصمیم گرفیتم که کارگاه بعدی را طوری بسازیم که قسمتی از آن مغازه برای فروش باشد.

این هنرمند عنوان کرد: سال 95 از طرف اداره امور بانوان و فرمانداری آق‌قلا اعتباری برای کارگاه دریافت کردیم. پی و ستون این کارگاه زده‌ شد اما هنوز به سقف آن نرسیده بودیم که سیل آمد. ما جزء مشاغل خانگی هستیم . از طرف میراث فرهنگی برای نمایشگاه‌های زیادی در سراسر کشور رفتیم. میراث‌فرهنگی حمایت خوبی در نمایشگاه‌ها از ما دارد. برای نمایشگاه‌های خارج از ایران به ما اطلاع‌رسانی می‌شود اما هزینه آن بالای 500 میلیون تومان است.

هزینه مداوای همسرم سنگین است

حاج بی بی نیز از دیگر هنرمندانی‌ست که مسیر آق‌قلا تا مشهد را برای برگزارینمایش‌گاه آمده. او در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما اظهار کرد: حاج بی‌بی انگیزه هستم و از طرف میراث‌فرهنگی چهل سال است که در رشته‌های گلیم‌بافی، سوزن‌دوزی، ترکمن، قالیچه و خیاطی فعالیت می‌کنم. من فرزندی ندارم. همسر من مریض است. هزینه مداوای همسرم سنگین است. صبح تا شب کار می‌کنم تا هزینه درمان او را بدهم. من و همسرم بیمه نیستیم. تمام درآمدهایی که از نمایشگاه اینجا به دست آوردم برای همسرم می‌فرستم تا برای درمان بیماری خود هزینه کند.

دردسرهای بی‌بی نعیمه پس از سیل

بی‌بی نعیمه روح نیز در این  گفت‌و‌گو  اظهار کرد: بی‌بی نعیمه روح هستم و از طرف میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در رشته‌های گلیم‌بافی، قالی‌بافی، نمدمالی، سوزن‌دوزی و... فعالیت می‌کنم. از 14 سالگی وارد این کار شدم. در این همه سال هنوز بیمه نشده‌ام. بر اثر سیل کارگاه نمدمال‌ام خراب شد. من و همسرم در این کارگاه کار می‌کردیم. سرمایه ما کم است. در این مدت 100 تومان کار کردم که برای خانواده خود فرستادم. از اینکه مجمع سلامت زنان استان خراسان رضوی ما را به اینجا دعوت کردند، خیلی خوشحال شدم که کسی به فکر اشتغال ما بود.

منیره چوکه و خیاطی، قالی‌بافی و کیف‌دوزی

منیره چوکه نیز از جوانان آق‌لایی‌ست که در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما  اظهار کرد: منیره چوکه هستم. در رشته‌های خیاطی، قالی‌بافی، کیف‌دوزی و... فعالیت می‌کنم. صفر تا صد این صنایع دستی را خودمان تولید می‌کنیم. برای این صنایع‌دستی از ابریشم و نخ‌دوک استفاده می‌کنیم و ح کار خود را بالا برده‌ایم.


 با فروش صنایع‌دستی  در این نمایشگاه،  به این‌ عزیزان کمک می‌کنیم

آسیه زیرجه نیز از بانوان جوان شهرستان آق‌قلاست که با انگیزه زیادی از فعالیت‌های خیریه‌ای که در آن کار می‌کند، می‌گوید. او می گوید: از خانم حیدری و آقای کلاهان که حامی آق‌قلا هستند و بچه‌های خراسان سپاس‌زارم. کمک‌های مردم خراسان از زمان وقوع سیل تا حال حاضر بوده است. کمک‌هایشان ادامه دارد. من به نمایندگی از خیریه ترکمن‌آراها به این‌جا آمده‌ام. خیریه ما تحت مدیریت خانم وحیده نوری‌زاده و هیئت مدیره آقای شاه‌نظری است. ما در قسمت‌های بومی 4 کارگاه داریم. افراد بی‌بضاعت زیر نظر این خیریه در این کارگاه‌ها کار می‌کنند. در این کارگاه‌ها اشتغال‌زایی کردیم. محصولات این افراد صنایع‌دستی و شامل نمد، کوسن و...  است. کارهایی که بر روی پارچه‌ها انجام می‌شود، صفر تا صد آن کار دست است.  پارچه‌ها بافته شده توسط مددجویان این خیریه است. ما در این نمایشگاه با فروش صنایع‌دستی به این‌ عزیزان کمک می‌کنیم.

هنر، آق‌قلا را از زیر آب بیرون می‌آورد؟

منبع خبر: ایسنا

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها