ترک برداشتن سر مجسمه نادرشاه در مشهد صحت ندارد

 28 اردیبهشت 1398 ساعت 10:47  |  94  بازدید
 ترک برداشتن سر مجسمه نادرشاه در مشهد صحت ندارد

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: ترک برداشتن سر مجسمه نادرشاه در مشهد به هیچ وجه صحت ندارد و اصل عملیات مرمت مجسمه نادر به پایان رسیده و بازدیدهای لازم هم انجام شده و تا کنون گزارش مکتوبی از هرگونه ترک در این مجسمه ارائه نشده است.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ،مرجان اکبری افزود: اخبار منتشر شده به نقل از یکی از کارشناسان میراث فرهنگی استان مبنی بر ترک برداشتن قسمت سر این مجسمه به هیچ وجه صحت ندارد و هم اکنون مجسمه در وضعیت عادی است.

وی با اشاره به پایان دو مرحله مرمت مجسمه نادرشاه اضافه کرد: مرحله سوم مرمت این اثر، مرحله تثبیت است که قرار شده به روش نانو تثبیت مجسمه انجام شود لذا پژوهشکده باستان شناسی امسال این اقدام را انجام می دهد که طبق پیش بینی ها بین دو تا سه ماه آینده انجام می شود.

مجسمه نادر شاه افشار در چهار راه شهدای این شهر و در فضایی موسوم به باغ نادری یا باغ موزه نادری به یادبود نادرشاه افشار نصب شده است.

این مجسمه در سال ۱۳۴۲ توسط هوشنگ سیحون طراحی و توسط استاد بزرگ مجسمه سازی ایران استاد ابوالحسن صدیقی ساخته شد. مصالح به کار رفته شده در این اثر به طور عمده از سنگ های خشن و سخت گرانیت کوهسنگی که در مشهد مقدس واقع گردیده است مورد استفاده قرار گرفته است.

پوشش مقبره به مانند یک چادر عشایری است که نادر در آن زاده و کشته شده است و پوشش دیوارهای مقبره از سنگ های مرمر اخرایی رنگ مراغه است و مجسمه به صورت اسبی است که نادر شاه بر روی آن سوار است و تعدادی از سربازانش پشت سر او هستند.

استاد صدیقی این اثر را در زمان اقامتش در کشور ایتالیا ساخت و به ایران انتقال داد و طرح اولیه مجسمه نشانگر تلاش نادرشاه برای متحد کردن ایران و گسترش این کشور و گسترش این سرزمین و همچنین قدرت و صلابت نادر در زمان حکومتش است.

مجسمه نادرشاه و سربازانش در موسسه برینی ایتالیا ساخته شده و روی پایه سنگی به ارتفاع ۱۷ متر در جهت شمالی و جنوبی نصب و اجرا شده است. این اثر نفیس بیش از ۱۴ تن وزن دارد.


منبع خبر: ایرنا

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها