هدف از اجرای پروژه جلوخان آرامگاه فردوسی چیست؟

 25 اردیبهشت 1398 ساعت 13:05  |  48  بازدید
هدف از اجرای پروژه جلوخان آرامگاه فردوسی چیست؟

رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد در مورد جزئیات و هدف از اجرای پروژه جلوخان آرامگاه فردوسی توضیحاتی ارائه کرد.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ،سیدمسعود ریاضی با اشاره به حمایت‌های شورای شهر از احیای توس اظهار داشت: در این راستا سازمان‌ها و مجموعه‌های مختلفی از جمله میراث فرهنگی و گردشگری هم مدیریت شهری را یاری کردند.

ریاضی در ادامه به اقدامات عمرانی پرداخت و گفت: بازپیرایی جلوخان 7 هکتاری آرامگاه فردوسی نخستین پروژه‌ای بود که به تصویب رسید و شهرداری برای اجرای آن ورود کرد؛ این پروژه شامل سه فاز می‌شود که فاز نخست آن 60 درصد جلوخان امروز به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی افزود: ورودی آرامگاه فضای برازنده‌ای نداشت و از طرفی با توجه به اینکه شهر تاریخی توس در زیر جلوخان واقع شده، امکان احداث سازه سنگین در این قسمت را نداشتیم و در جهت ایجاد یک باغ ایرانی گام برداشتیم.

رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: در این قسمت نمادها و المان‌هایی از شاهنامه و روایت‌های آن خواهیم داشت و جلوخان ظرفیت این را دارد که 2 تا 3 ساعت از وقت گردشگران را به خود اختصاص دهد؛ خرسندیم که در بین مسئولان حتی یک نفر مخالف توسعه و عمران توس نبوده و همه دست یاری به سوی مدیریت شهری دراز کردند و علاقه‌مند به کمک بودند ولی در عین حال بوروکراسی‌های اداری موانعی پیش روی قرار می‌دهد که با تشریک مساعی آنها را برطرف کرده‌ایم.

وی افزود: پس از جلوخان، پروژه 30 هکتاری پردیس، حدفاصل هارونیه تا جلوخان را خواهیم داشت و فضای فاخری خواهد شد.

ریاضی با بیان اینکه تمامی این اقدامات بدون همکاری سایر دستگاه‌ها و ارگان‌ها امکان‌پذیر نبوده و مدیریت شهری نقش هماهنگ کننده را داشته است، خاطرنشان کرد: به منظور اجرای طرح جلوخان 15 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته است.

رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد با بیان اینکه توس از سال 92 به مشهد پیوسته و نیازمند طرح شهری است، گفت: پس از آغازبه کار شورای پنجم، اداره کل مسکن و شهرسازی استان مشاوری در این زمینه گرفت و طرح راهبردی در استانداری تصویب شد و قرار است به تصویب تهران هم برسد؛ مدیریت شهری مشهد شدیدا به دنبال تائید وزارت مسکن و شهرسازی است تا وارد فاز بعدی شویم چرا که تا زمانی که طرح تفصیلی نباشد، امکان شهرسازی نیز وجود ندارد.

ریاضی با بیان اینکه فردوسی تاثیر شگرفی روی ادبیات ما و حتی شاعران پس از خود داشته است، گفت: شاعرانی چون خیام، سعدی، مولانا، حافظ و غیره در اشعار خود به این شاعر والامقام اشاره داشته‌اند.

وی افزود: دغدغه امروز ما قطع ارتباط مردم با فردوسی و شاهنامه است؛ اگر می‌خواهیم از فرهنگ خود استفاده و آن را در بین مردم جاری و ساری کنیم باید هنرمندان و نگارگران و نویسندگان و غیره پای کار بیایند و از پتانسیل شاهنامه استفاده کنیم.


منبع خبر: تسنیم

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها