نشان عالی فردوسی به چه افرادی تعلق گرفت؟

 25 اردیبهشت 1398 ساعت 09:30  |  65  بازدید
نشان عالی فردوسی به چه افرادی تعلق گرفت؟

برندگان نشان عالی فرهنگی و هنری فردوسی مشخص شدند.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ، مراسم اعطای نشان عالی فرهنگی و هنری فردوسی در دانشکده علوم پایه دانشگاه فردوسی برگزار شد و این نشان‌ها به سیدفتح‌الله مجتبایی، سجاد آیدنلو، سید مصطفی سعیدی و سرگئی فئوفانف  از روسیه تعلق گرفت. در ادامه به معرفی این برگزیدگان می‌پردازیم.
 
سجاد آیدنلو: وی در سال۱۳۵۹ در ارومیه متولد شده. این پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی در حال حاضر دانشیار دانشگاه ارومیه است. تاکنون ۱۴ عنوان کتاب و ۲۰۰ مقاله در حوزه ادبیات و شاهنامه‌پژوهی از آیدنلو منتشر شده است. بر اساس نظر اساتید، آیدنلو درحال حاضر جوان‌ترین شاهنامه‌شناس شاخص کشور است و اعتبار و تازگی نوشته‌های وی به تایید بسیاری از بزرگان ادب فارسی رسیده است.

سیدفتح‌الله مجتبایی: وی که مورخ ادیان و فلسفه شرق است در سال ۱۳۰۶ در تهران به دنیا آمد. درجه دکتری تاریخ ادیان و فلسفه شرق را از دانشگاه هاروارد آمریکا در سال ۱۳۵۰ اخذ نمود.از دکتر فتح‌الله مجتبایی تاکنون بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب، مقاله، شعر و نقد کتاب به صورت تألیف، ترجمه و تصحیح به زبان‌های فارسی و انگلیسی در ایران و خارج از ایران منتشر شده‌است.وی  عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.

سید مصطفی سعیدی: او متولد ۱۳۲۷ در  اراک است ولی سالهاست در میان مردم شاهنامه‌دوست لر زبان در شهر بروجرد زندگی می‌کند و در قهوه‌خانه‌های خرم‌آباد، بروجرد و... به نقل داستان‌های شاهنامه پرداخته است. وی از برجسته‌ترین و آخرین بازمانده از نسل قدیمی‌ترین نقالان ایران است. او درجه دکترای هنر را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده است.

سرگئی فئوفانف: وی در سال ۱۹۵۰ در مسکو متولد شد. او فارغ‌التحصیل کانون هنرهای نمایشی است‌. از سال ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۷ میلادی ابتدا به عنوان کارگردان هنری در تلویزیون مرکزی و سپس کارگردان، طراح و سردبیر ارشد برنامه‌های کودکان در بیش از یک صد برنامه تلویزیونی فعالیت کرده است. فئوفانف سازنده مجسمه «فردوسی شاهنامه را می‌نویسد» است و این اثر را جهت اکران به مشهد فرستاده است.‌ او همچنین نقاشی‌های زنگوله‌ای نقره‌ای، دختر مصمم در مورد شخصیت رودابه، در آغوش سیمرغ، بال‌های درحال پر زدن و... با الهام از اشعار شاهنامه اجرا کرده است..

همچنین در بخش دیگری از این مراسم از کتاب شاهنامه ابراهیم سلطان، ترجمه اکرم احمدی توانا رونمایی شد.


منبع خبر: ایسنا

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها