اگر شاهنامه نبود، زبان فارسی هم نبود

 25 اردیبهشت 1398 ساعت 09:01  |  36  بازدید
 اگر شاهنامه نبود، زبان فارسی هم نبود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی گفت: شاهنامه پدر زبان فارسی است و اگر شاهنامه نبود شاید زبان فارسی هم نمی‌بود و دچار اضمحلال می‌شد.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ، حسن جعفری در مراسم اعطای نشان عالی فرهنگی و هنری فردوسی که در دانشکده علوم پایه دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: شاهنامه بزرگترین هدیه‌ای است که در اختیار ایران، ایرانی و کلیه ابناء بشر قرار گرفته؛ یعنی شاهنامه یک میراث فرهنگی بشری است نه صرفا میراث ایرانی.

وی با بیان اینکه در حمایت از اهل بیت و مباحث مذهبی شعرهایی در شاهنامه سروده شده که از نکات  ویژه و برجسته شاهنامه است، ادامه داد: خصوصیت دیگر شاهنامه این است فردوسی به تاریخ و اطلاعات ایران  عشق می‌ورزد. این عشقی  که فردوسی در قالب ابیات مختلف بیان می‌کند می‌تواند سرمشق و اثرگذار باشد. فردوسی در حوزه ترویج دفاع از وطن، ارزش‌ها،  هویت ملی و هویت مذهبی تلاش وافری را در شاهنامه به عمل می‌آورد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی بیان کرد: نکته‌ دیگری که جزء برجستگی‌های شاهنامه است این است که شاهنامه متعلق به ادبیات جهان است و به اکثر زبان‌های زنده جهان ترجمه شده که نشانگر عمق و نفوذ شاهنامه است.
 
جعفری  یادآور شد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند گاهی یک شعر کار ساعت‌ها سخنرانی را می‌کند و می‌بینیم که بیش از ۶۰ هزار بیت در شاهنامه است که می‌تواند سخنرانی‌های مختلف را در موضوعات متعدد شامل شود.
 
وی افزود: در این همایش‌ مقالات متعددی ارسال شده و نشان عالی فردوسی هم ابتکار بسیار خوبی است که اعطا خواهد شد، عنوان کرد: اما درخواست دارم در این همایش‌ها موضوعات مختلفی را در حوزه شاهنامه در دستور کار قرار دهیم و از ابعاد مختلف به آن‌ها بپردازیم و ترویجشان بدهیم.


منبع خبر: ایسنا

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها