احیای اوراق مشارکت سال ٩٧

 26 فروردین 1398 ساعت 11:15  |  91  بازدید
احیای اوراق مشارکت سال ٩٧

۵۵٠ میلیارد تومان اوراق برای مشارکت در توسعه مشهد منتشر می‌شود.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ،ظرافت‌های قانون برنامه و بودجه سال ١٣٩٧ باعث شد که دَرهای جدیدی به روی کلان‌شهرهای کشور باز شود. به نظر می‌رسید ٢ بند از قانون بودجه ٩٧ می‌تواند گشایش‌های کم‌نظیری را برای شهرداری‌ها ایجاد کند. بند «و» تبصره «۵» که اجازه تهاتر مطالبات شهرداری‌های از دولت را با بدهی‌های بانکی‌ شهرداری‌ها می‌داد و همین‌طور بند «د» تبصره «۵» که اجازه انتشار ۵۵٠٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت را به شهرداری‌ها داده بود که از این مبلغ باید حداقل نصف آن صرف پروژه‌های قطار‌شهری شود. دولت نیز متعهد شده بود بازپرداخت ۵٠ درصد اصل و سود اوراق مشارکتی را که برای پروژه‌های قطارشهری منتشر شده است تضمین کند.

در قانون برنامه و بودجه سال ٩٨ نیز این ظرفیت‌ها با کمی تغییرات پیش‌بینی شد و حتی توسعه پیدا کرد. یازدهمین روز از دی‌ماه ٩٧ بود که خبر موافقت رئیس‌جمهور با درخواست شهرداران منتشر شد، خبری کوتاه که حکایت از افزایش سقف مجاز انتشار اوراق مشارکت و محل مصرف آن داشت. بر اساس بند «د» تبصره«۵» قانون برنامه‌و‌بودجه امسال شهرداری‌ها مجاز به انتشار ٨٠٠٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای مصرف در پروژه‌های قطارشهری و نوسازی بافت فرسوده هستند.

 انتشار ۵۵٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت در ٣ ماهه ٩٨

قانون برنامه و بودجه ٩٧ عرضه اوراق مشارکت را محدود به بازار سرمایه،یعنی بورس، کرده بود و همین موضوع برای شهرداری‌ها محدودیت‌هایی را ایجاد کرد که منجر شد تا آخرین لحظات سال ٩٧ استفاده کامل از ظرفیت پنج‌هزار‌وپانصدمیلیارد‌تومانی پیش‌بینی در قانون را محقق نکند.

در همین رابطه سید محمد انوری، مدیر تأمین مالی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد گفت: شهرداری‌ها طبق قانون باید هر عملیات مالی را از طریق بانک مرکزی انجام دهند. اما بند «ک» تبصره «۵» تصریح داشت که انتشار و عرضه اوراق مشارکت باید از طریق بورس صورت گیرد. با‌این‌حال طبق قانون کمیته‌ای برای مدیریت تبعات احتمالی انتشار اوراق مشارکت با عنوان کمیته بند «ک» تشکیل شد و با مصوبه این کمیته در روزهای پایانی سال محدودیت‌های ایجاد شده در این زمینه برطرف شد و از همین روی در ٣ ماهه اول سال جدید همچنان از ظرفیت قانون بودجه سال ٩٧ استفاده خواهیم کرد.

وی درباره سهم شهرداری مشهد از ظرفیت بند «د» تبصره «۵» قانون بودجه ٩٧ گفت: سال گذشته با استفاده از ظرفیت پیش‌بینی شده در این قانون ٧٠٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای پروژه قطار شهری مشهد منتشر شد. مدیر تأمین مالی معاونت اقتصادی شهرداری افزود: ١۵٠ میلیارد تومان برای پروژه بهسازی بافت فرسوده حر عاملی انتشار یافت. البته با استفاده از ظرفیت قانون ٩٧ در سال جاری نیز ٣۵٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای پروژه نوسازی بافت اطراف حرم مطهر ظرف ٣ ماه آینده منتشر می‌شود.

انوری ادامه داد: علاوه بر این در ٣ ماه آینده ٢٠٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای نوسازی ناوگان اتوبوس‌رانی منتشر می‌شود.

 انتشار ۴٣۵٠ میلیارد اوراق در سال ٩٧

جانشین رئیس و معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور نیز روز گذشته با توجه به تأیید و صدور مجوز کل اعتبارات مربوط به بند «د» تبصره ۵ قانون بودجه ٩٧ به میزان ۵۵٠٠ میلیارد تومان بین شهرداری‌ها از انتشار۴٣۵٠ میلیارد تومان آن در روزهای پایانی سال ٩٧ خبر داد.

مسعود نصرتی گفت: در سال ١٣٩٧ به استناد قانون مذکور مجوز انتشار ۵۵٠٠ میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی با تأیید وزیر کشور به شهرداری‌ها داده شد که اعتبار مذکور در قالب ٣ موضوع اساسی شامل احداث خطوط قطار شهری شهرهای تبریز، شیراز، مشهد، قم، تهران و اهواز به میزان ۴۵٠٠ میلیارد تومان، خرید اتوبوس برای شهرهای یزد، اصفهان و مشهد به میزان ۵٠٠ میلیارد تومان و نوسازی بافت فرسوده شهر مشهد ۵٠٠ میلیارد تومان اختصاص داده ‌شده است.

وی افزود: در این راستا طرح‌های قطار‌شهری همه شهرداری‌ها به‌جز شهرداری قم به مرحله انتشار رسید و شهرداری‌ها با تکمیل انتشار خود در اوایل امسال موفق به انتشار ۴٢٠٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای طرح‌های قطار‌شهری خواهند شد و از اوراق مربوط به بافت فرسوده نیز ١۵٠ میلیارد تومان به مرحله انتشار رسیده که با اصلاح طرح مربوط به بافت فرسوده اطراف حرم ٣۵٠ میلیارد تومان بقیه نیز مجوز انتشار از بانک مرکزی دریافت خواهد کرد.

  سهم اتوبوس در وقت اضافه

نصرتی اضافه کرد: با توجه به اینکه تعهد ۵٠ درصد سهم دولت برای اوراق خرید اتوبوس در ساعات پایانی سال گذشته برای بانک مرکزی صادر شد، شهرداری‌های اصفهان، مشهد و یزد پیرو مذاکرات انجام‌شده با دیوان محاسبات در روزهای آینده مجوز انتشار از بانک مرکزی را خواهند گرفت‌.

وی تصریح کرد: با پیگیری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، اعتبار مصوب این تبصره در قانون بودجه سال جاری به ٨٠٠٠ میلیارد تومان افزایش‌ یافته است و دولت ۵٠ درصد پرداخت اصل و سود اوراق طرح‌های قطار‌شهری و حمل‌ونقل شهری و اصل و سود اوراق منتشره برای طرح‌های بازآفرینی شهری بافت فرسوده پیرامون حرم‌های مطهر امام رضا (ع) در مشهد، حضرت معصومه (ع) در قم، حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در شهر ری و حضرت احمد بن موسی (ع) در شیراز را تضمین می‌کند.


منبع خبر: شهرآرا

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها