•  صفحه اصلی
  • اخبار
  • طرح جامع آموزش تئاتر استانی از بزرگ‌ترین دستاوردهای ما در دهه فجر است

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی:

طرح جامع آموزش تئاتر استانی از بزرگ‌ترین دستاوردهای ما در دهه فجر است

 21 بهمن 1397 ساعت 12:09  |  39  بازدید
طرح جامع آموزش تئاتر استانی از بزرگ‌ترین دستاوردهای ما در دهه فجر است

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی گفت: طرح جامع آموزش تئاتر استانی که هم‌زمان با فرارسیدن ایام مبارک دهه‌ فجر آغاز شده، یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای ما پس از ماه‌ها هم‌اندیشی و برنامه‌ریزی با مقامات مسئول فرهنگی در استان است.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ، آرش خیرآبادی،  پیرامون طرح جامع آموزش تئاتر استانی و اجرای آن اظهار کرد: در این طرح که با کمک آموزشگاه‌های مجوزدار سطح استان اجرا خواهد شد، از این پس، تئاتر نه تنها به عنوان یک هنرِ تجربی است که به عنوان یک علم آکادمیک تدریس می‌شود، دوره‌های آموزشی‌ای در این طرح پیش‌بینی شده که به مدتِ 8 ماه طول خواهد کشید و در پایان، هنرجویان می‌توانند با دریافت مدارک معتبر، وارد عرصه‌ تولید تئاتر شوند.


وی ادامه داد: از خوبی‌های این طرح آموزشی آن است که سرانه‌ مطالعه‌ هدفمند هنرجویان را به طور چشم‌گیری بالا خواهد برد و در طول دو ترم، 10 کتاب مرجع و چندین نمایش‌نامه‌ مطرح ایران و جهان را مطالعه خواهند کرد. برای ورود به این دوره‌های آموزشی، آزمون‌هایی پیش‌بینی شده که به دو صورت علمی و علمی برگزار می‌شوند و هنرجویان پس از دریافت مجوز ورود به این دوره‌ها، تحت سرفصل‌هایی کاملا علمی آموزش خواهند دید.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی در خصوص همراهی آموزشگاه‌ها در این طرح بیان کرد: خوش‌بختانه مدیران بسیاری از آموزشگاه‌های سطح استان، بیش‌تر از انجمن پیگیر اجرایی شدن این طرح بودند و در همان روز ابتدای اجرایی شدن طرح که مصادف با روز دوازدهم بهمن، سال‌روز ورود امام راحل به ایران و آغاز ایام مبارک دهه‌ فجر بود، اعلام آمادگی کردند؛ البته تا اجرای کامل این طرح و سراسری شدن آن هنوز زمان لازم است؛ ولی تا همین‌ جای کار هم ما همکاری‌های خوبی با مدیران آموزشگاه‌های تئاتر سطح استان داشته‌ایم که این خود، نشان از عطش تئاتری‌ها برای فراگیری بیش‌تر و بهتر علوم روز دنیای هنرهای نمایشی است.

یکی از ملموس‌ترین خلأهایی که ما داشته و داریم، قانون‌گذاری است

خیرآبادی پیرامون چشم‌‌اندازی از آنچه که انجمن در 6 ماهه گذشته داشته، اظهار کرد: در این 6 ماه، ما سه محورِ کلی را در انجمن، پیش بردیم؛ اول، محور قانون‌گذاری بود به دلیل این‌که یکی از بزرگ‌ترین و ملموس‌ترین خلاءهایی که ما داشته و هنوز هم داریم، قانون است.

وی ادامه داد: برای بسیاری از رویدادهای نمایشی و فعالیت‌های هنری در عرصه‌ تئاتر، هنوز قوانین مشخص و مدونی وجود ندارد و ما سعی کردیم در این مدت، قوانین روشنی را بنویسیم و به تصویب مراجع ذی‌صلاح برسانیم. برخی از این قوانین داخلی بودند؛ یعنی انجمن می‌توانست آن‌ها را خود بنویسد و تصویب کند و برخی نیز قوانینی بودند که باید به تصویب و تأیید اداره‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی استان می‌رسید. در هر دو زمینه ما قوانین خوبی را وضع کردیم.

تصویب شیوه‌نامه اجرای تئاتر قدم بزرگی در عرصه‌ شفاف‌سازی فعالیت‌های نمایشی است

رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی تصریح کرد: در حوزه‌ اجرای تئاتر در مجموعه‌ی تئاتر شهر مشهد، «شیوه‌نامه‌ اجرای تئاتر» را به تصویب رساندیم که خود، قدم بزرگی در عرصه‌ شفاف‌سازی فعالیت‌های نمایشی است. «قوانین اجرا در مجموعه‌ تئاتر شهر» از دیگر موارد مهم است که تمام سازوکار یک فعالیت نمایشی را از آغاز تا پایان برای هنرمندان مشخص می‌کند. در حوزه‌ آموزش نیز قوانین مشخص و مدونی را به تصویب رساندیم که کلیت آن، «طرحِ یکپارچه‌سازی نظام آموزش تئاتر در استان» شد.

خیرآبادی در خصوص دو مورد دیگری که انجمن در این مدت پیگیری کرده، خاطرنشان کرد: مورد دوم، حوزه‌ تئاتر شهرستان‌ها بود. متأسفانه ما در این 6 ماه نتوانستیم به درستی دغدغه‌های تئاتر شهرستان را برطرف کرده و یا به آن رسیدگی کنیم و این یکی از بزرگ‌ترین خلاءهای دوران مسئولیت بنده است. 

آموزش، روشن‌ترین و پررنگ‌ترین نقطه‌ی قوت ما در این 6 ماه است

وی افزود: شهرستان‌ها در این 6 ماه بسیار کم‌تر از آن‌چه که باید، مورد توجه انجمن قرار گرفتند و آن برنامه‌ای که بنده برای‌شان داشتم، هنوز جامه‌ی عمل نپوشیده است. مورد سوم هم حوزه‌ آموزش است و شاید بتوان گفت این حوزه، موفق‌ترین حوزه‌‌ای بود که ما توانستیم در آن به دستاوردهای زیادی برسیم. گرچه هنوز راه طولانی و دشواری را در پیش داریم، ولی آموزش، روشن‌ترین و پررنگ‌ترین نقطه‌ی قوتِ ما در این 6 ماه است.

خیرآبادی عنوان کرد: من این ایامِ مبارک را و نیز چهل سالگی و پختگی نظام مقدس اسلامی‌مان را فرخنده باد می‌گویم و در ادامه، می‌خواهم از تمام هنرمندان عرصه‌ی تئاتر دعوت کنم که در راستای اجرایی شدن طرح آموزش و نیز اجرای کامل قوانین نمایشی که قبل‌تر عرض کردم، ما را یاری برسانند. امیدوارم که امسال، سال پر خیر و برکتی برای تئاترمان باشد و ما بتوانیم با همه‌ سختی‌هایی که این روزها درگیرش هستیم، سالن‌هایی پُر از تماشاگر داشته باشیم و اجراهایی هر چه بهتر را به مخاطبان فهیم خراسانی تقدیم کنیم.


منبع خبر: ایسنا

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها