مدیرکل ارشاد خراسان رضوی مطرح کرد؛

استقبال حداکثری مردم از شانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد

 21 بهمن 1397 ساعت 11:27  |  37  بازدید
استقبال حداکثری مردم از شانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: در شانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد شاهد حضور و استقبال حداکثری مردم بودیم.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ، دکتر جعفر مروارید با بیان این مطلب اظهار کرد: در ابتدا، این احتمال توسط برخی داده می‌شد که چون سینماها از دو سینما در سال گذشته به پنج سینما افزایش پیدا کرده، ممکن است در برخی سینماهای جدیدالتاسیس، شاهد حضور حداکثری نباشیم؛ اما در عمل استقبال از حد انتظار بالاتر بود و در سینماهای تازه تاسیس نیز، شاهد حضور پرشور مردم، حتی در ساعات پایانی بودیم.


وی با بیان این‌که جریان سینما در مشهد تبدیل به یک جریان زنده، شهری و انکارناپذیر شده است، تصریح کرد:  افزایش فیلم‌ها به 34 فیلم و افزایش سینماها به پنج سینما و نیز برگزاری بخش سیمرغ و پروانه‌ها در سالن سینمای اصغرزاده، ویژه سنین کودک و نوجوان، برای اولین بار از ویژگی‌های این دوره از جشنواره است و رویکرد عدالت توزیعی و استفاده از تمامی سلایق و ظرفیت‌های سینمایی مشهد از دیگر ویژگی‌های این جشنواره بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی افزود: مردم وقتی این گستردگی و توزیع عادلانه بر اساس دسترسی‌های متوازن فرهنگی را دیدند، با حضور حداکثری پاسخ مناسبی دادند و این باعث افتخار ماست و آینده و چشم‌انداز خوبی را برای سینمای مشهد و خراسان نوید می‌دهد.

جشنواره فیلم فجر امسال تبدیل به یک جریان فرهنگی و مردمی شده است 

مروارید با بیان این که شانزدهمین جشنواره فیلم فجر در امسال، تبدیل به یک جریان هنری، فرهنگی و مردمی شده است، گفت: برگزاری جلسات نقد و نظر، گفت‌وگوهای مردمی بعد از هر فیلم، جلسات تخصصی نخبگانی با عناوین سینما و شهر، سینما و رسانه، سینما و هویت، سینما و زیارت، سینما و اخلاق، سینما و جامعه، زمان در سینمای معاصر و نگاه‌های نخبگانی پیرامون مفاهیم مطرح شده، این جشنواره را تبدیل به یک جریان هنری، فرهنگی و مردمی کرد و نیز این گفت‌وگوهای بین رشته‌ای که مطرح شد، به سیاستگذاری‌های کلان کمک می‌کند.

وی افزود: گفت‌وگوهایی که پیرامون جشنواره رخ داد، برای ما خیلی مهم بود؛ گفت‌وگوهای بین فرهنگی، در زمینه رخدادهای جامعه کنونی باعث می‌شود که رویدادهای جامعه را واقع‌بینانه ببینیم، آسیب‌شناسی کنیم و با یک امید به آینده در زمینه مشکلات گفت‌وگو کنیم.

مروارید حضور گسترده رسانه‌ها را از دیگر ویژگی‌های جشنواره شانزدهم دانست و بیان کرد: رسانه‌ها به صورت گسترده در پنج سینما و نیز سینمای اصغرزاده حضور داشتند و در کنار مردم فیلم ها را می‌دیدند و گزارش‌های خوبی از نظرات مردمی و فیلم‌های اکران شده منتشر کردند؛ هم‌چنین رسانه‌ها کمک کردند که این رویداد به یک رویداد عمومی تبدیل شود.

وی گفت: به عقیده من جشنواره امسال، یک آکادمی عمومی بود؛ به این معنا که که مردم فرهنگ‌دوست و هنردوست در این آکادمی حضور داشتند؛ هم‌چنین این جشنواره یک کلان رویداد مردمی بود و تشریفاتی نبود.

جشنواره امسال بستر مناسب برای انتقال نگاه‌ها و مفاهیم بود

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی حضور مردم، رسانه‌ها، هنرمندان و مسئولان در کنار یکدیگر را از دیگر ویژگی‌های این جشنواره عنوان کرد و گفت: این جشنواره فرصت و بستر مناسب برای انتقال نگاه‌ها و مفاهیم بود و این اتفاق باعث می‌شود که مسئولان با خانواده‌هایشان که در کنار مردم به تماشای فیلم‌ها نشستند، نگاهشان به مفاهیمی اجتماعی، فرهنگی و سیاسی متفاوت شود و می‌توانند در سیاست‌گذاری‌های کلان این نگاه‌ها را مدنظر قرار دهند.

وی بخش سیمرغ و پروانه‌ها را از دیگر ویژگی‌های جشنواره دانست و افزود: در این بخش، نگاه ویژه‌ای به فضای آموزشی، بهزیستی و کودکانی که نیازمند توجه بیشتر هستند، صورت گرفت. این بخش در سینما اصغرزاده، به صورت رایگان برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی فیلم‌های سیمرغ و پروانه‌ها را دارای سه ویژگی مهم دانست و عنوان کرد: اختصاص دادن یک سینما با ظرفیت بالا و فقط مخصوص کودکان و نوجوانان در مرکز شهر، اجرای عدالت فرهنگی و دعوت از کودکان و نوجوانان و مدارس حاشیه‌نشین شهر و کودکان و نوجوانان مدارس غیر انتفاعی و استفاده این دو گروه از فیلم‌ها و دعوت از کودکان کار و کودکان و نوجوانان در بهزیستی این سه ویژگی مهم بودند. 

مروارید با بیان این‌که فضای مجازی، تعامل مثبتی با جشنواره داشت، خاطرنشان کرد: رسانه‌ها و فضای مجازی، نگاه امیدوارانه به آینده دارند، در این جشنواره در حالی که فضای نشاط اجتماعی، فضای گفت‌وگو و فضای تفکر در زمینه رویدادها مطرح شد، فضای تعامل و همدلی هم میان رسانه‌ها، اصحاب سینما و مسئولان برقرار شد که جزو دستاوردهای جشنواره شانزدهم بود.

وی در پاسخ به این سوال که برگزاری جشنواره در این وسعت باعث افزایش سطح انتظارات مردم می‌شود، گفت: در این زمینه ما سعی کردیم بسترها و ساختارهای حداکثری لازم را فراهم کنیم. به همین منظور، در روز اول جشنواره، میزبان دکتر انتظامی، رئیس محترم سازمان سینمایی کشور در جمع مدیران سینما بودیم که نتایج خوبی را هم داشت، آسیب‌شناسی گذشته انجام شد که در نهایت با وفاق بین سینماها، به یک طرح رسیدیم که امیدواریم بر اساس این طرح در سال‌های آینده، کار را خود سینماها و مردم پیش ببرند و ما هم به عنوان خدمت‌گزاران فرهنگ جامعه در کنار آن‌ها باشیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: در اواسط جشنواره نیز میزبان وزیر فرهیخته فرهنگ و ارشاد اسلامی، جناب آقای دکتر صالحی بودیم. وزیر فاضل فرهنگ و ارشاد، از ستاد سیزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد، بازدید کردند و در یک حضور مردمی، در پردیس سینمایی هویزه، حاضر شدند و به گفت‌وگو با مردم فرهنگ‌دوست نشستند. در پایان نیز به سوالات خبرنگاران پیرامون جشنواره فیلم فجر پاسخ دادند و به فضای بانشاط و پررونق امسال در مشهد اشاره کردند‌؛ هم‌چنین زیرساخت‌های خوب سینمایی در مشهد و عدالت توزیعی را از ویژگی‌های امسال جشنواره فیلم فجر مشهد برشمردند.

مروارید بیان کرد: در روز پایان جشنواره هم میزبان استاندار محترم خراسان رضوی، جناب آقای مهندس رزم‌حسینی بودیم. ایشان ضمن تماشای فیلم جهان پهلوان تختی همراه با مردم، در پردیس هویزه، به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند و تاکید کردند که مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام و معنوی کشور نقش تعیین کننده‌ای در حوزه فرهنگ دارد و باید از ظرفیت بخش خصوصی برای حمایت و توانمندسازی اهالی هنر و تامین زیر ساخت‌های حوزه سینما استفاده کرد و وقتی از توسعه، سخن می‌گوییم، توسعه فرهنگی نیز مد نظر ماست.

مشهد در زمینه سینما ظرفیت بین‌المللی دارد

دکتر مروارید عنوان کرد: مشهد یک ظرفیت بین‌المللی دارد و در زمینه سینما می‌تواند تبدیل به سینماهای تخصصی و پردیس‌های گسترده‌تر شود. توسعه سینماهای تخصصی سینمای معناگرا، بین فرهنگی، اکو و سینمای کودک جزو برنامه‌هایی است که پیگیری می‌کنیم؛ در حالی که سینماها از نظر زیرساخت توسعه پیدا می‌کنند، توسعه نرم‌افزاری و مفهومی هم متناسب با توسعه زیر ساخت‌ها باید رشد یابد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام و حضور مضجع شریف امام رضا(ع) گفت: امام رضا(ع) امام گفت‌وگو بودند و  انتظاری که از مشهد وجود دارد، انتظاری بین‌المللی است؛ سینماهای مشهد، می‌توانند در این گفت‌وگوی بین‌المللی و بین‌ادیانی نقش بسزا و تاثیرگذاری داشته باشند؛ به همین منظور، دو جلسه بین‌ادیانی و بین‌المللی در سینماهای مشهد با حضور الاهی‌دانان مسیحی و مسلمان، از ملیت‌های متنوع در سینما هویزه داشته‌ایم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تعداد اکران‌ها را در 7 شب، 140 اکران عنوان کرد و گفت: 42 هزار مخاطب در پنج سینما به تماشای فیلم‌ها نشستند و شاهد حضور مشتاقانه مردم بودیم. 1750 نفر نیز در سینما اصغرزاده، پنج فیلم از فیلم‌های بخش سیمرغ و پروانه‌ها را تماشا کردند. هم‌چنین در این حضور مشتاقانه گاهی مردم برای خرید بلیت انتظار کشیدند، برخی از فیلم‌ها، به دلیل مشکلات فنی یا دیر رسیدن رمز پخش فیلم (یا همان کی- دی- ام) از تهران، با تاخیر پخش شد که همینجا از صبر و حوصله مردم سپاسگزارم.

وی افزود: با حضور دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشنواره شانزدهم فیلم فجر مشهد که حضوری مردمی و بدون تشریفات متداول بود و حضور دکتر انتظامی رئیس محترم سازمان سینمایی کشور، مطالبات جامعه سینمایی و ظرفیت‌های مشهد نشان داده شد و این رویکرد که «ایران، تهران نیست»، برای جشنواره فیلم فجر 97 مشهد، برای اولین بار تثبیت و نهادینه شد. 

مراسم اختتامیه امسال را به حضور مردمی و رونق جشنواره تبدیل کردیم

مروارید در خصوص برگزاری مراسم اختتامیه این جشنواره گفت: در چهلمین سالگرد انقلاب با شکوه اسلامی، مردم بیشتر مشتاق دیالوگ هستند تا مونولوگ و باید از جلساتی که سخنران ثابت دارد و رسمی است، به سمت مدل‌های متنوع‌تر و مردمی‌تر حرکت کنیم. نگاه من نیز این است که بیشتر در بین مردم و با مردم و در گفت‌وگو با مردم باشیم؛ این نگاه باعث شد که تصمیم بگیریم اگر قرار است هزینه‌ای صرف افتتاحیه یا اختتامیه جشنواره شود، صرف حضور حداکثری مردم شود و هزینه‌ای تشریفاتی را بر فضای فرهنگی تحمیل نکنیم. صرف این هزینه‌ها برای حضور با نشاط و حداکثری مردم و نیز توزیع عادلانه سینماها و مشارکت حداکثری سینماها در جشنواره فیلم فجر امسال، باعث کارآمدی و بالتبع رضایت بیشتر مردم هنردوست مشهد می‌شود.

وی ادامه داد: انشاءاللّه با جمع‌بندی نظرات مردمی در جشن روز سینما، از فیلم برگزیده مردمی و سینماگران تقدیر خواهیم کرد. امسال مراسم رسمی و تشریفاتی افتتاحیه و اختتامیه را به حضور مردمی و رونق جشنواره تبدیل کردیم و تنوع حضور مردمی  در پنج سینما را به کاخ جشنواره در یک سینما ترجیح دادیم.


منبع خبر: ایسنا

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین اخبار

آخرین یادداشتها