مدیریت شهری و هیات‌های مذهبی «طرح کرامت فاطمی» را برگزار می‌کنند؛

جوشش مردمی برای احیای آیین‌ها و اطعام محرومان

 18 بهمن 1397 ساعت 11:52  |  79  بازدید
جوشش مردمی برای احیای آیین‌ها و اطعام محرومان

«برگزاری مراسم عزاداری برای سالروز شهادت حضرت زهرا(س) و بارگذاری 135 دیگ شله برای محرومان حاشیه‌شهر در عرصه میدان شهدا» خبری است که به نقل از رییس شورای هیات‌های مذهبی مشهد منتشر شده است.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ، مهدی طباطبایی از مردم ولایت‌مدار دعوت کرده تا در سه شب عزاداری که توسط مردم به‌صورت خودجوش انجام می‌شود، مشارکت کنند.
اجتماع عظیم عزاداران فاطمی درحالی ساعت 8 صبح روز شنبه 20 بهمن برگزار می‌شود که رییس شورای هیات‌های مذهبی مشهد آن را اتفاق خیلی خوبی می‌داند. پخت غذای مناسبتی شهر مشهد برای محرومان نیز به عقیده وی، اقدام بزرگی است که امسال در مشهدالرضا(ع) و در جوار حرم مطهر حضرت رضا(ع) برگزار می‌شود که باید از همه افرادی که این طرح را پیشنهاد داده‌اند تشکر کرد. 
قدردانی طباطبایی از مدیران شهری از آنجاست که قرار است شهرداری با ارایه تسهیلاتی به اجرای بهتر برگزاری این مراسم کمک کنند. پیش از این نیز، مدیران شهری مشهد همواره بر این موضوع تاکید کرده‌اند که مشارکت شهرداری با شهروندان در برگزاری مراسم‌های مذهبی و جلسه‌های اجتماعی یک وظیفه بدیهی است و در این میان، هیات‌‌های مذهبی بازوی مدیریت شهری در پیشبرد مسایل فرهنگی هستند. 
همین چند روز پیش بود که شهردار مشهد نیز از هیئات مذهبی مشهد خواست به شهرداری مشهد کمک کنند تا صبح شهادت حضرت فاطمه(س) ساکنان مناطق حاشیه‌ای و کم‌برخوردار شهر اطعام شوند. محمدرضا کلایی اعلام کرد: «آماده‌ایم تا با کمک هیئات مذهبی و دلدادگان به ائمه اطهار(ع) رویدادها و مناسبت‌های مختلف را برگزار کنیم و پیشنهاد می‌کنم به نام نامی حضرت زهرا(س) در قالب شعار «کرامت فاطمی» در میدان شهدا بستر را برای گردهمایی هیئات مذهبی و به پا کردن 135 دیگ شله به یاد پیر غلامان امام حسین(ع) و اطعام محرومان مناطق حاشیه شهر در صبح روز شهادت آماده کنیم.»
این رویکرد مدیران شهری درحالی است که «طرح کرامت فاطمی» و پخت ۱۳۵ دیگ شله نذری در محدوده‌ای اجرا می‌شود که هرساله میلیون‌ها زائر اهل‌بیت(ع) با ورود به شهر خیلی وقت‌ها برای زیارت امام رضا(ع) باید از این میدان عبور ‌کنند. از همین‌رو شهرداری مشهد در قالب این طرح به مدت سه شب مراسم عزاداری حضرت فاطمه‌زهرا(س) را اجرا خواهد کرد. 

احیای آیین‌ها با مشارکت مردمی
هیات‌های مذهبی شهر مشهد نیز با پخت ۱۳۵ دیگ شله نذری در شب شهادت حضرت زهرا(س) قرار است این غذای نذری را به دست اقشار کم‌‌برخوردار در نقاط پیرامونی شهر برساند. در واقع شهرداری تسهیلاتی مانند فراهم کردن زیرساخت‌ها در این میدان را ارایه می‌کند و هیات‌های مذهبی هم با فراهم آوردن دیگ‌های شله نذری و نیروی انسانی موردنیاز ایفای نقش خواهند کرد و با مشارکت‌ مردمی، پخت شله نذری انجام می‌شود. هدف از این تعامل مدیریت شهری و هیات‌های مذهبی از آنجا نشات می‌گیرد که یکی از وظایف مدیران شهری ایجاد تعامل و همدلی میان مردم است که مناسبت‌های فرهنگی و اجتماعی فرصت مغتنمی برای تحقق این هدف است. 
در همین راستا، اواسط آبان امسال سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد جلسه‌‌ای صمیمانه با حضور اعضای شورای شهر مشهد و مدیریت شهری و بیش از 200 نفر از اعضای شورای هیات‌های مذهبی برگزار کرد تا ایده‌ها، نقدها و دغدغه‌‌های پیشکسوتان و مسئولان هیأت‌‌های مذهبی را بشنود و برای آنها برنامه‌ریزی کند، حالا هم با اجرای «طرح کرامت فاطمی» و ارایه تسهیلات برای پخت غذای سنتی و اصیل مشهدی در یکی از میدان‌های مهم شهر به دنبال تقویت فضای معنوی و مدنی مشهد است. موضوعی که شهردار مشهد همواره بر آن تاکید می‌کند چراکه معتقد است: «احیای سنت‌ها و آیین‌ها از رویکردهای شورا و مدیریت شهری است.» 

هیات‌های مذهبی باید مردمی باشند
پیش از این هم محمدرضا حیدری، رییس شورای شهر مشهد رمز ماندگاری هیات‌های مذهبی را مردمی بودن‌شان اعلام کرد. از سوی دیگر، رییس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد نیز می‌گوید: «در سال‌های گذشته به دلیل کوتاهی در روابط و تعامل بین مدیریت شهری و هیأت‌های مذهبی خلأهای ارتباطی به وجود آمده، به عبارت دیگر تاکنون از این ظرفیت به‎درستی استفاده نشده است.» 
به گفته هادی بختیاری، «برای رفع خلأهای ارتباطی باید با همفکری، مشکلات و معضلات فرهنگی را حل و به تقویت هویت شهری کمک کنیم.»
این هم‌افزایی و برنامه‌ریزی مدیران شهری برای مردمی کردن برپایی هیات‌های مذهبی ایده‌ای است که از چند ماه قبل برای آن فکر شده تا این هیات‌ها و گروه‌‌های مردم‌ نهاد که مجامعی اصیل تلقی می‌‌شوند، بتوانند به‌عنوان بازو در پیشبرد اهداف مدیریت شهری در مسایل فرهنگی عمل کنند.

جوشش مردمی برای احیای آیین‌ها و اطعام محرومان

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها