وزیر اقتصاد در مشهد:

سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی دوشادوش هم جلو روند

 18 بهمن 1397 ساعت 12:04  |  47  بازدید
 سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی دوشادوش هم جلو روند

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: اگر سرمایه‌گذار داخلی و خارجی دوشادوش هم جلو روند می‌توانند هم‌افزایی داشته باشند و سرعت تحقق اهداف را افزایش دهند.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ،فرهاد دژپسند صبح امروز در نشست هم‌اندیشی و حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی استان خراسان‌رضوی که در سالن همایش‌های نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد، اظهار داشت: ما پیش از انقلاب شاید نسبت به برخی از افراد خارجی آن گونه که بایسته و شایسته بود برخورد نمی‌کردیم اما پس از پیروزی انقلاب ضمن پرهیز از موضع تسلیم، همه را تکریم خواهیم داشت. 

وی افزود: امسال در سن کمال نظام جمهوری اسلامی هستیم و این ارزشمند است که به رغم همه تلاش‌هایی که توسط دشمن برای به زانو درآوردن این نظام صورت گرفت، امروز با سربلندی در خدمت شما هستیم. 

وزیر اقتصاد با بیان اینکه استان خراسان‌رضوی در سرمایه‌گذاری به خوبی عمل کرده گفت: یکی از دلایل آن این است که سال‌ها رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی ما، خراسانی بوده و حق را ادا کرده اما علت دیگر همت و تلاش مسئولان استانی و برکات وجودی این استان است. 

دژپسند با اشاره به اینکه خراسان‌رضوی آماده جذب سرمایه‌گذاران خارجی در سطوح مختلف و متنوع است، ادامه داد: خراسان رضوی در دل خراسان بزرگ ظرفیت‌های بی‌نظیری دارد که می‌توان از آن ظرفیت‌ها نه فقط برای این استان بلکه برای کل کشور استفاده کرد. 

وی تصریح کرد: چرا با وجود اینکه ایران که روی گنج نشسته و از نظر سوق‌الجیشی یکی از بهترین شرایط را دارد اما باز شکوه می‌کنیم که سهم ما در اقتصاد جهانی، درآمد سرانه، نرخ رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری خارجی آنچه که باید نیست؟ 

وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری که برای اولین پروژه به ایران می‌آید مهمان ما است اما وقتی پروژه به بار نشست شریک ما می‌شود لذا نوع ارتباط و میزبانی ما است که او را به تدوام و تعمیق سرمایه ترغیب می‌کند.

دژپسند ادامه داد: اگر سرمایه‌گذاری به ایران آمد و سرمایه‌گذاری‌اش دیگر تکرار نشد باید خود را ارزیابی کنیم که چه اتفاقی افتاده؛ چرا که باید سرمایه‌گذار خارجی به این امر بیاندیشد که منافعی که در پروژه اول بدست آورده را صرف پروژه بعدی کند. 

وی با بیان اینکه ما یکبار برای سرمایه‌گذار خارجی فرش قرمز پهن می‌کنیم، تصریح کرد: چون دوست نداریم سرمایه گذار خارجی برود بلکه می‌خواهیم به عنوان شریک عزیز ما در مقام یک سرمایه‌گذار متعالی، ایران را هم خانه خود بداند. 

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: ایران ظرفیت‌های بسیاری دارد و ما یکی از مدرن‌ترین قوانین و مقررات را برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی داریم بطوری که روزی 69 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی داشتیم اما در سال 96 به 12.7 میلیارد دلار رسیده است.  

دژپسند افزود: در استان‌هایی که نظیر خراسان‌رضوی از استانداردهای لازم برخوردار هستند می‌توانیم شرایطی فراهم کنیم که این مهم توسط هیئت جذب سرمایه‌گذاری خارجی استان و با امضای استاندار صورت بگیرد که گامی برای تسریع فرآیند سرمایه‌گذاری و تکریم سرمایه‌گذار است. 

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذار خارجی باید از حقوق و روابطی بهره‌مند باشد، گفت: باید ببینیم سرمایه‌گذار خارجی چه نیازمندی‌هایی دارد و آن را فراهم کنیم تا زمانی که برای مثال وقتی در مشهد یک مجموعه هتلینگ بسیار خوب و جذاب را درست کرد اگر می‌تواند از منافع آن برای سرمایه‌گذاری در سایر حوزه‌ها بهره ببرد و یا از همین حوزه تخصصی در سایر مناطق ایران استفاده کند و یک زنجیره تشکیل دهد.  

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: باید اگر موانع و مشکلاتی در این مسیر وجود داشته باشد بی‌درنگ و بدون وقفه برطرف شود چرا که سرمایه‌گذار خارجی به واسطه اینکه پابه‌پای ما برای تعالی بخشیدن به شرایط اقتصادی کشور گام برمی‌دارد نباید لحظه‌ای از تکریم او غافل شویم و البته همین اتفاق باید برای سرمایه گذار داخلی نیز انجام شود که این مهم در اولویت است. 

دژپسند معتقد است، اگر سرمایه‌گذار داخلی و خارجی دوشادوش هم جلو روند می‌توانند هم‌افزایی داشته باشند و سرعت تحقق اهداف را افزایش دهند. زیرا سرمایه‌گذاری به ذات امر مقدسی است بنابراین سرمایه داخلی و خارجی بصورت تکاثری باید جلو روند چرا که ایران در حوزه انرژی، معادن و غیره در از ظرفیت‌های نه نسبی بلکه مطلق برخوردار است. 

وی  با بیان اینکه ما در شرایط تحریم ظالمانه و یک جانبه علیه ایران به سرمایه گذاران خارجی توجه بیشتری داریم تا با سرعت بیشتری وارد کشور شوند، تصریح کرد: ما انتظار داریم سرمایه‌گذاران افغانستانی به دلیل همجواری و اشتراکات فرهنگی در این امر حضور بیشتری داشته و نگویند دلارها را به کشورهای دیگر می‌برند بلکه باید اولویت آنان اینجا باشد و ما نیز نیازهای آن‌ها را تهیه و تجهیز کنیم. 

وزیر اقتصاد و دارایی خاطرنشان کرد: ما نه چراغ سبز بلکه نورافکن دائم‌الروشن به سرمایه‌گذاران نشان می‌دهیم چرا که ایران مملو از سرمایه‌های مالی، اجتماعی، انسانی وغیره است و باید سرمایه‌ها و فرصت‌ها درهم آمیخته شده و سکوی پرش منافع ما و سرمایه‌گذاران خارجی شود‌.


منبع خبر: تسنیم

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها