•  صفحه اصلی
  • اخبار
  • پنج هزار میلیارد ریال طرح در عرصه های منابع طبیعی بهره برداری می شود

پنج هزار میلیارد ریال طرح در عرصه های منابع طبیعی بهره برداری می شود

 18 بهمن 1397 ساعت 08:41  |  36  بازدید
پنج هزار میلیارد ریال طرح در عرصه های منابع طبیعی بهره برداری می شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری گفت: پنج هزار و 500 میلیارد ریال طرح طی دهه مبارک فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در عرصه های منابع طبیعی سطح کشور به بهره برداری می رسد.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ،خلیل آقایی چهارشنبه شب در نشست بررسی مسائل و مشکلات منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستانهای گناباد و بجستان افزود: امروز فعالیت های منابع طبیعی در شش هزار و 84 نقطه و آبخیزداری 650 حوزه در قالب 350 شهرستان سطح کشور معادل 80 درصد شهرستانهای کشور در دست اجرا است.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی چند روز پیش در مصوبه ای به دولت اجازه داد از ظرفیت تشکل های مردمی برای فعالیت های حفاظت از عرصه های منابع طبیعی در راستای اقتصاد مقاومتی بهره گیرد. این اقدام موجب کاهش قیمت تمام شده و منفعت بیشتر مردم از این فعالیت ها می شود.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی عنایت خاصی به عرصه های منابع طبیعی کشور دارند لذا با عنایت معظم له 200 میلیون دلار طی امسال از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای این طرحها اختصاص یافت و بطور مرتب روند اجرای این طرح ها توسط دفتر رهبری پیگیری می شود. 

وی ابراز امیدواری کرد با توجه بیشتر کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در بودجه سال آینده اعتبارات بیشتری به این بخش اختصاص یابد.

آقایی افزود: مشارکت مردم در اجرای طرح های بیابان زدایی و توسعه منابع طبیعی موجب موفقیت این فعالیت ها می شود و باید حفاظت از این عرصه ها به مطالبه و دغدغه عمومی تبدیل شود. در این صورت آنان علاوه بر اهتمام بیشتر به حفاظت منابع طبیعی در مقابل تخریب کنندگان اعتراض خواهند کرد. 

وی در ادامه همچنین به اختصاص 100 میلیارد ریال برای اجرای فعالیت های بیابان زدایی و احیاء منابع طبیعی در گناباد و بجستان اشاره و بیان کرد: باید با هزینه کرد این اعتبار با مشارکت مردم 70 هزار هکتار از عرصه های این شهرستانها طی یک سال آینده احیاء شوند. 

فرماندار گناباد نیز در این نشست گفت: با وجود پیگیری طی سه سال اخیر طرح ترسیب کربن این شهرستان به تصویب نرسیده لذا توجه بیشتر مسئولان ذیربط نسبت به سرعت بخشی تصویب آن امر ضروری است. 

حامد قربانی همچنین خواستار تخصیص اعتبار برای طرح آبخیزداری سیاه کوه به عنوان طرح مهم حفاظت از منابع آب و خاک در شرایط خشکسالی در گناباد شد.

معاون فرماندار بجستان هم در این نشست گفت: یک چهارم وسعت این شهرستان را عرصه های بیابانی و فرسایش بادی تشکیل می دهد لذا خواستار اهتمام بیشتر مسئولان ذیربط نسبت به تخصیص برای اعتبار اجرای طرح های بیابان زایی در منطقه هستیم. 

حسین اسدی به رویکرد دولت دوازدهم برای تثبیت سکونت مردم در مناطق روستایی اشاره و بیان کرد: باید با اجرای طرح های منابع طبیعی و ایجاد امکانات برای ماندگاری در روستاها تلاش شود.

85 درصد مساحت پنج هزار و 900 کیلومترمربعی گناباد را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهد. از مجموع 15 کانون بحرانی با مساحتی معادل 768 هزار و 500 هکتار در خراسان رضوی چهار کانون با وسعت 231 هزار و 445 هکتار در شهرستان گناباد واقع است.

 از مجموع وسعت 480 هزار هکتاری شهرستان بجستان حدود 250 هزار هکتار کویری و بیابانی است. منبع خبر: ایرنا

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها