زائران نوروزی مشهد نگران قیمت ها نباشند

 17 بهمن 1397 ساعت 08:48  |  38  بازدید
زائران نوروزی مشهد نگران قیمت ها نباشند

همه ساله در این ایام، اصناف و مردم خود را برای خریدهای آخر سال و تأمین مایحتاج نوروزی آماده می‌کنند و تکاپوی سال جدید از همین روزها آغاز می‌شود و به‌دنبال شلوغی بازار و افزایش تقاضای مردم، نظارت‌ها بر بازار سراسر کشور نیز تشدید می‌شود.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ،  امسال با توجه به شرایط اقتصادی کشور و گرانی بسیاری از کالاها که می‌تواند شرایط سوءاستفاده برخی اصناف سودجو را فراهم کند، نظارت بر بازار کالاها و خدماتی که در ایام نوروز بیشتر مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد، از اول بهمن ماه آغاز شده تا شاید آرامش بیشتری در این بخش ایجاد و زمینه رضایت نسبی مردم فراهم شود.

هشدار به فروشندگان کالاهای اساسی
هرساله خراسان رضوی از استان‌هایی است که به یمن وجود امام رضا(ع) پذیرای میلیونی زائران و مسافران نوروزی می‌شود. بر اساس آمارهای اعلام شده نوروز سال گذشته بیش از 13 میلیون مسافر این استان را برای سفرهای نوروزی انتخاب کردند و همین مسأله موجب می‌شود کنترل بازار این استان بویژه در ایام نوروز از اهمیت بسزایی برخوردار باشد. اگر این روزها سری به مراکز خرید شهر مشهد بزنید خبری از شلوغی‌های سال‌های گذشته نیست و تعداد زیادی از مغازه‌ها بویژه مراکزی که مورد استقبال زائران است، خالی است.

«احمدی» یکی از مغازه دارانی است که درچند ماه گذشته به‌دلیل رکود در بازار و هزینه‌های بالای اجاره، مغازه خود را واگذار کرده است. وی در این باره گفت: برای امثال من که باید اجاره هم بدهم، می‌خواهم به‌دنبال فروش خوراکی‌های ارزان قیمت بروم.

خانم «کریمی» نیز اعلام کرد: همسرم کارمند است و برای عید درنظر داریم برای تنها دخترمان که 5 سال دارد خرید کنیم و ما هم همانند دیگر مردم ترجیح می‌دهیم با پولمان مواد خوراکی تهیه کنیم.

«علی باخرد»، معاون بازرسی نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی هم تصریح کرد: امسال با توجه به نابسامانی که دربازار کالاهای اساسی داشتیم هم طرح نظارت بر بازار نوروز را یک ماه زودتر شروع کرده‌ایم و هم بیشتر تمرکزمان روی کالای اساسی است.

وی به فروشندگان کالاهای اساسی در مشهد هشدار داد، مراقب تخلف‌های احتمالی در فروش این کالاها باشند.

باخرد گفت: خوشبختانه امسال در کنار طرح نظارتی نوروز کارگروهی با محوریت دادستانی مشهد نیز در بخش مبارزه با گرانفروشی، احتکار و قاچاق ورود کرده، لذا اگر برایمان محرز شود، فروشنده کالاهای اساسی ازجمله برنج، روغن و شکر به سمت تبانی و اخلال در بازار در حرکت است با آن برخورد قضایی خواهیم کرد.

معاون بازرسی نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خاطرنشان کرد: امسال با حضور پررنگ‌تر دادستانی و تشدید نظارت‌ها بر بازار امیدواریم شرایط بهتری نسبت به سال‌های قبل داشته باشیم. از اول بهمن 250 اکیپ ثابت و 300 اکیپ سیار بازرسی در استان (بیش از 75 درصد آنها در مشهد مستقر هستند) برای نظارت بر بازار فعال شده که کارشان را تا 20 فروردین ماه سال آینده نیز ادامه خواهند داد.

ضمن اینکه شهرداری مشهد هم پیشقدم شده وامسال از توانمندی در قالب 150 پایگاه راهنمای زائر برای دریافت شکایات احتمالی زائران بهره خواهیم برد. تلفن 124 و سامانه پیامکی 30009124 نیز آماده پاسخگویی و طرح شکایات مردم است.


منبع خبر: ایران آنلاین

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها