هیچ؛ سهم شهرستانی ها از کشتی استان

 16 بهمن 1397 ساعت 08:42  |  63  بازدید
هیچ؛ سهم شهرستانی ها از کشتی استان

سرمربی خراسانی تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان از چالش های کشتی خراسان رضوی می گوید .به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ،علی ترابی یکی از چهره های مطرح کشتی کشور است. آزادکاری که 2 قهرمانی آسیا، یک قهرمانی بازی های آسیایی و یک مدال نقره قهرمانی جهان را نیز در کارنامه خود دارد.

وی که قهرمانی دانشجویان جهان را هم یدک می کشد،سال های سال در کنار رسول خادم به مربیگری در تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان مشغول بوده  و همراه تیم ملی افتخارات زیادی را در آوردگاه های المپیک، جهانی، آسیایی و ... به دست آورده است.

امیر توکلیان چهره شناخته شده کشتی استان ماست که با کوله باری از تجربه،این بار به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان کشورمان معرفی شد و قرار است تابستان سال آینده تیم ملی را برای رقابت های آسیایی و جهانی آماده کند. بر این اساس، وی اولین اردوی تیم ملی را از روز گذشته در مشهد آغاز کرد و با 22 کشتی گیر تا 25 بهمن به مرور فن و کارهای تکنیکی می‌پردازد. به همین بهانه گپ و گفتی با وی داشتیم.

وضعیت فعلی کشتی استان را چگونه ارزیابی می کنید؟
کشتی خراسان رضوی هم اکنون در رده پایه حرفی برای گفتن دارد.اما در بزرگسالان هنوز جایگاهی در کشور نداریم  که در این زمینه باید صبوری کنیم تا نوجوانان و جوانان رشد و پیشرفت کنند.طی یک دهه گذشته واقعا پشتوانه سازی نکردیم.همچنین در چند سال اخیر هم در زمان مدیر کل سابق زمان را از دست دادیم و انتخاب های خوبی برای مدیریت کشتی استان نداشتیم که همین مسئله نیز باعث شد تا کشتی استان مدتی در بلاتکلیفی باشد.اما خوشبختانه رئیس جدید از خانواده گوش شکسته هاست و در این مدت به کشتی استان شخصیت داد.

دلایل افت کشتی استان چیست؟
یکی از موضوعات مهمی که متولی کشتی و ورزش استان باید به آن بپردازند، بحث همسطح سازی تمرینات کشتی در باشگاه هاست که این موضوع هنوز در استان پیاده نشده است.این روش باید درتمام استان اجرا شود نه این که فقط روی مشهد تمرکز داشته باشیم.قوانین کشتی دنیا دایم در حال تغییر است.ما اگر می‌خواهیم با کشتی دنیا حرکت کنیم باید خودمان را به روز کنیم. باید دانش مربیان را به روز کنیم.اگر در مسابقات نتیجه نمی‌گیریم،قطعا به بی راهه می رویم.روزی به یک جایی می رسیم که فلان مربی دیگر مطلب جدیدی برای ارائه ندارد و به تبع آن کشتی گیر هم در جا می زند.الان تمرینات باشگاه ها در چارچوب مسابقات نیست.به عنوان مثال ، بیشتر مسابقات در نوبت صبح برگزار می‌شود،اما تمرین باشگاه ها در شیفت عصر است که بدن کشتی گیران ارتباط برقرار نمی کند.از طرفی الان دیگر در بین کشتی گیران خراسانی لیدر نداریم که نسل جدید از آن به عنوان الگو استفاده کند.در زمان گذشته برادران خادم به عنوان لیدر در استان بودند که جوان ها همیشه دوست داشتند مثل این دو برادر شوند. هم اکنون بین مربیان و کشتی گیران فاصله زیادی افتاده است.

چرا همیشه به شهرستانی ها ظلم می شود و دیده نمی شوند؟
یکی از نقاط ضعف کشتی ما همین بی توجهی به شهرستان هاست.الان شرایط جوری است که همه کارها و برنامه ها در مشهد خلاصه می شود.سهم مربیان شهرستانی از مسابقات و برنامه ها هیچ است در صورتی که در بیشتر شهرها استعداد های خوبی داریم.باید در استان لیگ مداوم و منظمی داشته باشیم تا عملکرد کشتی گیران و مربیان تمام شهرها دیده شود.

 عملکرد هیئت کشتی جدید را چگونه ارزیابی می کنید؟
متولی کشتی استان از گوش شکسته هاست و تاکنون به کشتی این استان شخصیت داده که خیلی هم ارزشمند است.کارهای خوب و متفاوتی همچون برگزاری آنالیز و پخش فیلم و ... انجام شده که به تغییر نگاه مربیان و کشتی گیران کمک می‌کند. اما این که بخواهیم بخش زیادی از انرژی خود را برای میزبانی مسابقات داخلی و بین‌المللی بگذاریم و از مسائل فنی دور شویم و آخرش هیچ ملی پوشی نداشته باشیم، اصلا قابل قبول نیست.با این شرایط برگزاری مسابقات به نظرم هزینه اضافی است.

نظر شما درباره علت برگزار نشدن مسابقات جام جهانی در مشهد چیست؟
از جزئیات لغو این مسابقات اطلاعات دقیقی ندارم.اما فکر می کنم که کادرفنی تیم ملی کشتی آزاد بزرگ سالان چون ویژگی قهرمان شدن را در جام جهانی نداشت، از میزبانی این رقابت ها عقب نشینی کرد.

درباره اردوی تیم ملی نوجوانان در مشهد بفرمایید؟
قرار بود با تیم ملی بزرگ سالان کار کنم  و  با توجه به علاقه ام سرمربی تیم ملی نوجوانان شدم که تیر و مرداد سال آینده مسابقات آسیایی و جهانی را پیش رو داریم. برای همین چند اردو را در دستور کار قرار دادیم که به نیت امام رضا(ع)، اولین اردوی تیم ملی را در مشهد با حضور 22 کشتی گیر آغاز کردیم که از بین آن ها شش نفر خراسانی هستند.اردوی ما 10 روزه است و سعی می کنیم به کارهای تکنیکی و بدن سازی بیشتر بپردازیم تا فهرست نهایی را تا پایان سال مشخص کنیم.

از زمان برگزاری مجمع فدراسیون کشتی خبر دارید؟
وزارت ورزش به دنبال رصد گزینه های خوب است.به نظرم مجمع شاید بعد از مسابقات آسیایی برگزار شود.ان شاءا... انتخابی باشد که جامعه کشتی بپذیرد نه جامعه ورزش.اعتقاد دارم اگر می‌خواهیم موفق شویم، باید سکاندار فدراسیون یک گوش شکسته باشد.امیر رضا خادم گزینه خوبی است که این مسئله را باید اعضای مجمع بخواهند تا خادم ورود کند.احساس می کنم که خودش هم تمایل دارد.

 نظرتان درباره رسول خادم چیست؟
رسول خادم به کشتی کشور شخصیت داد.نمی‌گویم او کامل بود.اما 80 درصد کارهایش به نحو احسن انجام می شد.سبک جدیدی به کشتی آورد.خودش دوست داشت که تمام کارها در حد استاندارد باشد که به تنهایی نمی توانست این کار را انجام دهد.


  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها