رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای چهارم شهر مشهد:

گام‌های خوبی برای مقابله با فساد برداشته شده است

 13 بهمن 1397 ساعت 09:45  |  49  بازدید
گام‌های خوبی برای مقابله با فساد برداشته شده است

نقاط قوت و ضعف بودجه سال ٩٨ شهرداری مشهد در نشست «دخل و خرج شهر» بررسی شد.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم، شهردار مشهد هفته قبل با حضور در جلسه علنی شورا، آلبوم بودجه سال ٩٨ مدیریت شهری را تقدیم شورای شهر کرد تا در واپسین ماه‌های سال ٩٧، لایحه پیشنهادی در فرآیند بررسی‌های موشکافانه نمایندگان مردم در پارلمان شهری قرار گیرد. در راستای تحقق رویکرد جلب نظر نخبگان و صاحب‌نظران اقتصادی، امسال هم لایحه بودجه سال آینده بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد قرار گرفت تا زمینه نقد و بررسی آن پیش از تصویب در صحن علنی شورای پنجم فراهم شود. 
عصر پنجشنبه ١١ بهمن و کمتر از یک هفته پس از ارائه لایحه بودجه سال آینده مدیریت شهری به شورای شهر، نشست بررسی «دخل و خرج شهر» به همت حزب کارگزاران سازندگی خراسان رضوی برگزار شد. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای چهارم شهر مشهد در ابتدای این نشست، نقدهای مطرح شده در اولین نشست بررسی «دخل و خرج شهر» را یادآور شد و گفت: هنوز تفریغ بودجه سال ٩۶ شهرداری مشهد به شورا تقدیم نشده است که بتوان تا اینجای کار ارزیابی دقیقی از میزان تحقق رویکردهای دوره جدید مدیریت شهری داشت اما به نظر می‌رسد که در ایجاد شفافیت مالی و مقابله با فساد گام‌های خوبی برداشته شده است.

از اصلاح‌طلبان انتظار می‌رود اصلاح‌طلب باشند
محمد سهیلی عبور از نگاه کل‌نگرانه و حرکت در مسیر مهندسی تدریجی را یک ضرورت انکارنشدنی در مدیریت شهری دانست و گفت: یکی از مهم‌ترین مبانی اصلاح‌طلبی این است که اصلاحات در جامعه بر مبنای رویکرد مهندسی تدریجی اتفاق بیفتد، به این معنی که با تمرکز بر روی برخی از مسائل مهم شهری، زمینه ایجاد بهبود نسبی فراهم شود. وی ادامه داد: ممکن است اصول‌گرایان در عمل اصول‌گرا نباشند و برخی اصول را زیرپا بگذارند اما از اصلاح‌طلبان انتظار می‌رود که به مبانی اصلاح‌طلبی پایبند باشند.
وی با اشاره به افزایش ١۶ درصدی اعتبارات هزینه‌ای در لایحه بودجه سال ٩٨ شهرداری مشهد اظهار کرد: در شرایطی که تورم ۴٠ درصدی را در نتیجه تحولات اقتصادی شاهد هستیم، افزایش ١۶ درصدی بودجه جاری به معنای تلاش مدیریت شهری برای صرفه‌جویی در هزینه‌هاست.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای چهارم با ابراز نگرانی از آینده اجرای طرح جامع گفت: کمترین پیش‌بینی برای هزینه اجرای طرح جامع ١٠٠ هزار میلیارد تومان است که نیمی از آن باید توسط شهرداری و دستگاه‌های اجرایی تأمین شود اما حال که شهرداری دستگاه معین اقتصادی شهرستان شده است، این نگرانی وجود دارد که مدیریت شهری مجبور شود به تنهایی این هزینه‌ها را تأمین کند و بار مالی اجرای طرح جامع روی دوش مردم مشهد بیفتد.


خدمات شهرداری گران‌تر از دولت
عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد نیز در بخش دیگری از این نشست گفت: مقایسه سرانه‌ها در لوایح بودجه نشان می‌دهد که شهردار‌ها گران‌تر از دولت به مردم خدمات ارائه می‌کنند. 
علی چشمی افزود: در لایحه بودجه سال ٩٨ شهرداری، سرانه هر شهروند مشهدی ٢ میلیون و ٧٢٠ هزار تومان پیش‌بینی شده، در حالی که سرانه هزینه‌ای هر شهروند تهرانی ٢ میلیون و ۵۵٠ هزار تومان است. 
وی گفت: مدیریت شهری طی ٢ سال اخیر در مسیر اصلاح فرایندهای بودجه‌ریزی قرار گرفته است اما شیب اصلاحات در این بخش به کندی پیش می‌رود و با این سرعت به نتیجه مطلوب نمی‌رسیم. 
عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد شفافیت و مشارکت عمومی را موتور محرک اصلاح مالی در مدیریت شهری برشمرد و گفت: راه‌اندازی سامانه فاش، انتشار عمومی لوایح بودجه و تفریغ و سامان دادن به هزینه‌ها از جمله اقدامات ارزشمند مدیریت شهری در شورای پنجم به شمار می‌رود. وی ضمن تشریح جزئیات لایحه بودجه ٩٨ شهرداری مشهد، بیان کرد: اعتبارات هزینه‌ای پیش‌بینی شده در این بودجه نسبت به سال ٩٧ حدود ٣٣ درصد رشد و میزان بودجه جاری نیز نسبت به امسال ۴٨ درصد افزایش داشته که نگران کننده است.


شفافیت و مشارکت رمز مبارزه با فساد
چشمی گفت: شاید شهرداری‌ها ناچار به تحمل هزینه‌های بیشتر شده‌اند و علت افزایش هزینه‌ها در بودجه سال آینده، گرانی‌های ناشی از تورم باشد اما با اصلاح فرایندها و صرفه‌جویی در برخی هزینه‌ها می‌توان شرایط را مدیریت کرد. چشمی افزود: در بودجه ٩٧ شهرداری مشهد در حوزه ساخت‌و‌ساز، مسکن و جرایم این حوزه ٢٠۵٠ میلیارد تومان درآمد پیش‌بینی شده بود اما این رقم در بودجه سال آینده با رشد ۴٧ درصدی به٢٩۵٠ میلیارد تومان افزایش یافته است.
وی اظهار کرد: مدیران شهری باید شفافیت، مشارکت شهروندی و مبارزه با فساد را رویکرد خود در مدیریت شهری و بودجه‌بندی قرار دهند تا نمود عینی آن را در عمل شاهد باشیم.


منبع خبر: شهرآرا

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها