•  صفحه اصلی
  • اخبار
  • نظارت و هدایت، وظیفه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است/برخی موسسات فرهنگی فعالیت‌های «واسطه‌ای» می‌کنند

نظارت و هدایت، وظیفه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است/برخی موسسات فرهنگی فعالیت‌های «واسطه‌ای» می‌کنند

 13 دی 1397 ساعت 08:51  |  85  بازدید
 نظارت و هدایت، وظیفه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است/برخی موسسات فرهنگی فعالیت‌های «واسطه‌ای» می‌کنند

«نظارت یک عرصه حاکمیتی است که هدف آن هدایت کردن جامعه در مسیر درست و مطابق با سیاست‌های کلان کشور است. در حوزه فرهنگ و هنر این وظیفه نظارتی بر عهده اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است که بر محتوای آثار فرهنگی و هنری نظارت کند.»به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ، محمد جواد استادی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد معتقد است: در طول سال‌های گذشته، نگرش نادرستی از سمت جامعه نسبت به این اداره شکل گرفته که ارشاد را یک نهاد خدماتی تصور می‌کند و وظیفه آن را تنها صدور مجوز می‌داند در حالی که اداره فرهنگ و ارشاد یک نهاد نظارتی است که وظیفه آن نظارت بر هم راستا بودن محتوای آثار تولیدی با سیاست‌های کلان کشور است. این نگرش نادرست منجر به نگاهی تقلیل گرایانه می‌شود که در نتیجه‎ی آن، سازمان و مخاطب در جایگاه واقعی و شایسته خود قرار نمی‌گیرند و شناخت درستی از مسئولیت ‌های یکدیگر ندارند.


وی می‌گوید: براساس قانون، اداره ارشاد اعتباراتی برای تولید آثار هنری ندارد و تنها موظف است اهرمی حمایتی و جریان ساز برای تولید آثار هنری در کشور باشد که فارغ از سلیقه گرایی پیرو روح قوانین است و در راستای سیاست‌های کلان کشور بر محتوای آثار تولیدی نظارت می‌کند.

یکی از سئوالاتی که وجود دارد این است که تعطیلی تئاترها و سینماها در مشهد از تقویم یکسانی تبعیت نمی‌کند. در این حوزه چه رویکردی وجود دارد؟

استادی:تلاش کرده‌ایم فرآیندها و گردش کارها را بهبود ببخشیم و در رابطه با فرآیندهای قانونی، هر آنچه را که در سطوح کلان کشور اتفاق می‌افتد پیاده‌سازی‌کنیم؛ چرا که ما کشوری یکپارچه با قوانین ثابت و مشخص هستیم و رویکردهای اداره ارشاد خراسان رضوی هماهنگ با سیاست‌های وزارتخانه‌ای و کلان کشور است.

در زمینه تعطیلات مناسبتی، در تلاش هستیم هر آن چه که در مصوبات حوزه‌های وزارتی اتفاق می‌افتد را عملیاتی کنیم. با این وجود، در رابطه با عدم تعطیلی سینماها و تعطیلی تئاترها در ایام مناسبتی، خلاء قانونی وجود دارد؛ به این دلیل که مراجع صدور مجوز در این دو حوزه متفاوت است. صدور مجوز تئاتر کاملا در اختیار ارشاد است در حالی که صدور مجوزهای سینمایی عموما توسط شورای صنفی نمایش اتفاق می‌افتد ضمن آن که گردش مالی که در سینما وجود دارد کاملا با تئاتر متفاوت است.

در زمینه رونمایی و جشن امضای محصولات فرهنگی از جمله کتاب در کتابفروشی‌ها و مراکز فرهنگی نیز نیاز به صدور مجوز است؟

استادی:در دوره‌های مدیریتی پیش از این، برگزاری رویدادهایی از جمله رونمایی و جشن امضای محصولات فرهنگی نیاز به اخذ مجوز داشت اما زمانی که یک کتابفروشی مجوز فعالیت دارد لزومی ندارد برای برگزاری رونمایی و جشن امضای کتاب در آنجا مجوزی صادر شود. در دوره مدیریتی جدید ارشاد، ما هیچ مجوزی برای رونمایی کتاب و برگزاری نشست‌های نقد و بررسی صادر نکرده‌ایم چرا که روندی بیهوده است.

موسسات فرهنگی و هنری استان بر چه اساسی فعالیت می‌کنند؟ آیا در حال حاضر در دایره مجوزهای صادر شده فعالیت می‌کنند؟

استادی:ما معضلات بسیاری در رابطه با فعالیت موسسات فرهنگی و هنری داریم. فرآیند عملکردی موسسات فرهنگی و هنری مشخص نیست. این موسسات با هدف توسعه فرهنگی تاسیس شده‌اند اما بسیاری از این موسسات پس از مدتی تبدیل به واسطه‌هایی برای ترویج فعالیت‌های غیرفرهنگی و مخالف با سیاست‌های کلان کشور می‌شوند.

در حال برخورد با این بی‌قانونی هستیم. مدتی پیش طرحی را در اداره ارشاد مشهد آماده و به وزارت‌خانه ارائه کردیم که براساس این طرح، موسسات فرهنگی و هنری رتبه‌بندی و واگذاری پروژه‌های خرد و کلان فرهنگی استان برحسب رتبه‌ موسسات صورت خواهد گرفت. رتبه هر موسسه تعیین خواهد کرد که آن موسسه می‌تواند چه پروژه‌هایی را به‌عهده بگیرد و حوزه اختیارات و گردش‌های مالی‌اش تا چه اندازه خواهد بود.

موسسات فرهنگی باید مولد فرهنگ و هنر باشند اما بیشتر به واسطه‌هایی برای این جریان تبدیل شده‌اند؛ به همین دلیل برای صدور مجوز موسسات فرهنگی و هنری از سوی وزارت‌خانه سختگیری بسیاری وجود دارد. در تلاش هستیم حوزه مسئولیت‌ها و اختیارات موسسات فرهنگی و هنری را سازمان‌دهی کنیم و برای تولید محصولات فرهنگی و هنری، موسسات چندمنظوره و تک‌‌منظوره داشته باشیم.

رویکردها و برنامه‌های موسسات قرآنی بر چه اساس است؟

استادی:موسسات قرآنی از نظر عملکرد، موسساتی چند منظوره با محوریت فعالیت‌های قرآنی هستند. مهم‌ترین مسئولیت این موسسات، فرآوری مفاهیم قرآنی و آوردن آن به سطح زندگی مردم است. در حال حاضر موسسات قرآنی این کارکرد را ندارند به همین دلیل ما با برگزاری جلسات و ایجاد هماهنگی بین موسسات قرآنی در حال ایجاد یک هم‌افزایی هستیم تا تعامل موثری را در آن‌ها ایجاد کنیم.

این موسسات باید اتاق فکر داشته باشند و مسئولیت‌هایشان را بازتعریف کنند تا با توجه به وظایفشان به دستگاه‌ها، نهادها و ارگان‌ها معرفی شوند و پروژه‌های فرهنگی استان به این موسسات واگذار شود. به علاوه، ما در اداره ارشاد قصد داریم با برگزاری جلساتی متعدد ارگان‌ها و نهادهایی مانند شهرداری، آستان قدس، و... را که قصد فعالیت یا مشارکت در پروژه‌های فرهنگی سطح استان دارند برای تعامل با موسسات فرهنگی، هنری متقاعد کنیم و گردش اقتصادی موسسات را بهبود ببخشیم.

در زمینه ایجاد و توسعه میز خدمت در اداره فرهنگ و ارشاد مشهد چه اقداماتی صورت گرفته است؟

استادی: در عرصه میز خدمت که در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در مشهد مستقر است ما فضا را کاملا تغییر داده و تلاش کردیم در فضایی پاسخگوی ارباب رجوع باشیم که در شان ایشان باشد. اداره ارشاد جزو نخستین ادارات استان است که میز خدمت الکترونیکی را در مشهد راه‌اندازی کرده است. از بدو تاسیس میز خدمت در مشهد، علاوه بر میز خدمت فیزیکال، میز خدمت الکترونیکی را هم راه اندازی کردیم و به دنبال توسعه آن هستیم تا امکاناتمان را برای خدمت رسانی به ارباب رجوع ارتقا دهیم.

نگارخانه‌ها نیاز جدی به حمایت و رسیدگی دارند. اداره ارشاد چه برنامه‌هایی برای ساماندهی به وضعیت اقتصادی و تبلیغاتی نگارخانه ها دارد؟

استادی:نگارخانه‌ها از جمله فضاهایی هستند که در شکل‌گیری محتوای فرهنگی و هنری شهر تاثیر می‌گذارند. ما در ماه گذشته جلسه‌ای را با حضور تمام مدیران نگارخانه‌های مشهد برگزار کردیم و قول برگزاری جلسات یکماهه را به ایشان دادیم. نگارخانه‌ها در حوزه تبلیغات نیاز به حمایت جدی از سوی روزنامه‌ها و شهرداری دارند به این دلیل که مدیران نگارخانه‌ها از تاسیس نگارخانه و برگزاری نمایشگاه‌ها عایدی چندانی ندارند و صرفا برای دغدغه خود کار می‌کنند.

همچنین در حال پیش‌بینی کردن راهکارهایی هستیم که بتوانیم وظیفه حمایتی خود را در این رابطه به درستی انجام دهیم؛ رایزنی با ارگان‌ها و نهادهای مربوطه برای امر تبلیغات از وظایف ارشاد است. به زودی یک سایت تخصصی برای انعکاس رویدادهای فرهنگی هنری از سمت اداره ارشاد با همکاری بخش خصوصی در مشهد راه‌اندازی خواهد شد که علاوه بر اطلاع رسانی رویدادها حوزه های خدماتی و آمارهای هفتگی فعالیت‌های مدیران ارشاد را منتشر خواهد کرد.

چه اقداماتی برای ساماندهی وضعیت دکه‌های مطبوعاتی صورت گرفته است؟ با یکی از کسانی که در بخش توزیع فعال است ارتباط دارم می‌گفت به دکه‌ها اعلام کرده‌اند محصولات فرهنگی را نباید بیرون بگذارید. این حکم از کدام نهاد ابلاغ شده است؟

استادی: اداره ارشاد و شهرداری، دو نهاد‌ ناظر بر وضعیت دکه‌های مطبوعاتی هستند. من در اداره ارشاد از این جریان اطلاعی ندارم و تا جایی که می‌دانم ممنوعیتی برای گذاشتن مجلات در بیرون از دکه وجود ندارد. اگر به طور مستند چنین مواردی از طرف مردم به ما گزارش شود حتما پیگیری خواهیم کرد. برای مثال مدتی پیش کافه کتاب آفتاب با پیگیری مستقیم اداره ارشاد مشهد در مدت زمانی کوتاه رفع پلمب شد.

در رابطه با دکه‌های مطبوعاتی، ما در اداره ارشاد و شهرداری به دنبال ساماندهی وضعیتشان در سطح استان هستیم. بسیاری از این دکه‌ها واگذار شده‌اند یا صاحبانشان فوت شده‌اند و وضعیت مشخصی ندارند. به زودی به وضعیت این دکه ها رسیدگی خواهد شد.

بنظر شما مشهد 2017 چه دستاوردهایی برای مشهد داشت و اداره ارشاد تا چه اندازه در برگزاری رویدادهای مشهد 2017 مشارکت کرد؟

استادی:تنوع فرهنگی یکی از عوامل توسعه و پیشرفت در اکثر کشورهای جهان است. هر ساله 3 کشور به عنوان پایتخت‌های فرهنگی جهان اسلام انتخاب می‌شود و این اتفاق می‌تواند فرصت مناسبی برای رویدادسازی و جذب توریست در هر یک از این شهرها باشد. متاسفانه دستاوردهای مشهد 2017 مرتبط با اهداف نبود و آن طور که باید «رویدادسازی» صورت نگرفت. 

   برخی معتقدند شما با انتصاب مشاور رسانه‌ای به فردی که از شما انتقاد می‌کرده، باج داده‌اید زیرا درست در زمانی که وی در حال انتشار گزارش‌های انتقادی جدی در رابطه با عملکرد اداره ارشاد مشهد بود شما ایشان را به عنوان مشاور رسانه‌ای خود منصوب کردید. در این رابطه چه توضیحی دارید؟

استادی:  این تلقی را قبول ندارم؛ بخش اعظمی از کار ما در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مرتبط با حوزه رسانه است و لازم بود فردی که در بیرون از مجموعه ماست و به نوعی منتقد ما نیز هست در کنار ارشاد قرار بگیرد تا عملکرد مدیریتی ما را نقد کند.

من به زودی مشاوران دیگری را نیز منصوب خواهم کرد که اتاق فکر ما باشند و جلساتی متعدد در رابطه با عملکرد مدیریتی ارشاد برگزار خواهیم کرد.

  چرا «شورای نظارت بر نمایش مشهد» منحل شد؟

استادی:«شورای نظارت بر نمایش» یک عرصه حاکمیتی در حوزه تئاتر است و قریب به 10 سال است که در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می‌کند. با توجه به اختیاراتی که توسط قانون به من در جایگاه ریاست اداره فرهنگ و ارشاد داده شده تصمیم گرفتم شورای نظارت بر نمایش را که یکی از ابزارهای  نظارتی من است برای مدیریت خودم تعریف کنم.

پس از برگزاری جلساتی مرتبط با این شورا، با تصمیم مدیرکل ارشاد خراسان رضوی «شورای نظارت بر نمایش در مشهد» منحل شد و از این پس «شورای نظارت بر نمایش در استان» تشکیل خواهد شد تا پیگیر امور در حوزه تئاتر باشد.

  تصور بسیاری از افراد درباره برگزاری نمایشگاه کتاب، جشنواره‌ای برای فروش کتاب است و تمام دغدغه مدیران در این نمایشگاه فروش بن‌های کتاب است. شما نمایشگاه کتاب را چگونه رویدادی ارزیابی می‌کنید؟ نمایشگاه کتاب امسال چه تفاوتی با نمایشگاه‌های کتاب در سال های گذشته داشت؟

استادی: به اعتقاد من نمایشگاه کتاب، عرصه خرید و فروش کتاب نیست. نمایشگاه کتاب یکی از ابزارهای مهم برای رویدادسازی در حوزه کتاب است. امسال نمایشگاه کتاب با تغییر برخی مناصب مدیریتی در اداره ارشاد همزمان شد و ما فرصت کافی برای پیاده‌سازی ایده‌آل‌ها را در طول دو هفته در نمایشگاه کتاب نداشتیم. با این وجود، نمایشگاه را در سه سطح عمومی، نخبگان و رویدادهای مرتبط با کتاب(رونمایی، جشن امضا، نقد و بررسی و...) برگزار کردیم و با تاکید و خواسته مدیرکل ارشاد خراسان رضوی، بیشترین تمرکز را در نمایشگاه کتاب امسال بر رویدادسازی در حوزه کتاب گذاشتیم.


منبع خبر: تسنیم

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها