دشمن امید بسته که در داخل اغتشاش ایجاد کند

 10 دی 1397 ساعت 10:05  |  128  بازدید
دشمن امید بسته که در داخل اغتشاش ایجاد کند

معاون سابق سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان رضوی گفت: ما باید نگران باشیم که زمانی مردم مشکل را با عدم مشارکت به حاکمیت نشان ندهند.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم ،محمدرحیم نوروزیان اظهار کرد: هشداری که رهبری درباره سال 98 دادند در واقع ناشی از نگاه همه‌جانبه داشتن به مسائل، روش‌ها، شیوه‌ها و تاکتیک‌هایی است که دشمن در سال‌های گذشته در مقابل ما، انقلاب و کشور داشته و این هشدار ناظر بر این موضوع بود که دشمن را دست کم نگیریم. 
وی افزود: عده‌ای بیان می‌کنند که رئیس‌جمهور آمریکا یک تاجر است و نمی‌فهمد که چکار می‌کند و با این نگاه دشمن را دست کم می‌گیرند، در حالی که آمریکا یک سیستم بوده، قدرتمند است و اقتصادش در دنیا به قدری قوی بوده که با همین قدرت تحریم‌هایی را به کشورهای دیگر تحمیل می‌کند. طبیعی است که پشت چنین سیستم قدرتمندی مشاورین، اتاق‌های فکر و افرادی هستند که مشاوره می‌دهند. از نظر شخصی و خصوصیات فردی ممکن است صحبت‌هایی در خصوص رئیس‌جمهور آمریکا بیان شود اما او یک عنصر در درون یک سیستم بوده و این سیستم او را هدایت می‌کند که منافع خود را تا حدی می‌شناسد و می‌داند که چه می‌کند.

نوروزیان بیان کرد: از همین منظر مفهوم سخن مقام معظم رهبری این است که دچار غفلت، خوشبینی و یا کوتاهی نشویم. ممکن است که بیان کنیم توطئه‌های آمریکا نقش برآب شد اما اینگونه نیست بلکه او دائما طرح‌ریزی می‌کند. تمرکز او صرفا بر مسائل اقتصادی نیست و در تمام حوزه‌ها برنامه دارد و تمرکز می‌کند. 
 
معاون سابق سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که می‌تواند هر انسانی را در مسائل شخصی تا حکومتی دچار مشکل کند، غافلگیری است، عنوان کرد: ما نباید غافلگیر شویم و خوش‌خیال نباشیم. آمریکایی‌ها تلاش و هیاهو کردند که 13 آبان اقداماتی خواهند کرد در حالی که فضاسازی بود و می‌خواستند به اصطلاح قبل از مرگ آن را سرکسی بیاورند و ایرانی‌ها را دچار مشکل کنند. مانور دادند و در داخل نیز متاسفانه ندانسته بر این آتش دمیدند. 

وی ادامه داد: عده‌ای نیز انگیزه دارند که چنین سوژه‌هایی را پیدا کنند و بر سر دولت بزنند. این مساله در بوق و کرنا شد اما اتفاقی نیفتاد و بعد از آن تلاطم، نوسانات بازار و وضعیت ما بهتر شد، البته این امر نباید منجر به غفلت ما شود. هشدار مقام معظم رهبری به این معنا بود که ما باید برای آینده برنامه‌ریزی کنیم و همانگونه که دشمن سناریوهای متعدد دارد و برای آینده برنامه‌ریزی می‌کند، ما نیز باید آینده‌نگری داشته، برنامه‌ریزی کنیم و دچار غفلت نشویم. این عرصه، عرصه مقابله است. آن‌ها دائما در تلاش هستند تا ما را به شیوه‌ای که خودشان می‌خواهند دربیاورند.

نوروزیان با اشاره به اینکه من نمی‌خواهم دیپلماسی و کار سیاسی را نفی کنم که در جای خود می‌تواند کمک کند، تصریح کرد: در برجام نیز دیپلماسی قوی ما بود که برخی به کل می‌خواهند بیان کنند که برجام از اساس و مبنا اشتباه بوده و این افراطی است اما در عین حال روش دیپلماسی درست منجر به این شد که ما بعد از برجام به شرایطی برسیم که در حال حاضر علیرغم اینکه آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند، می‌خواهند ما را تحریم کنند و در دنیا تنها بگذارند، خودشان تنها ماندند و اگر هم فشاری می‌آورند قدرت اقتصادی آن‌ها است که بسیاری را ناچار می‌کند.

ما از نظر قدرت، منطق، قوانین بین‌الملل و اصول دیپلماسی دست برتر را داریم
 
معاون سابق سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان رضوی بیان کرد: از نظر قدرت، منطق، قوانین بین‌الملل و اصول دیپلماسی این ما هستیم که دست برتر را داریم. حتی در درون خود آمریکا نیز اختلاف است. این همان کار دیپلماسی بوده که من به آن معتقد هستم و باید وجود داشته باشد. معنای صحنه تقابل و تضاد این نیست که کار دیپلماسی نکنیم و رابطه خود را با دنیا قطع کنیم، آن رابطه باید وجود داشته باشد، باید کار دیپلماسی فعال کنیم و در آن عرصه پنجه در پنجه آمریکا بندازیم تا نشان دادیم می‌توانیم اما از طرف دیگر نیز باید بدانیم همانگونه که ما به آمریکایی‌ها اعتماد نداشتیم، آن‌ها نیز به ما اعتماد ندارند. 

وی خاطرنشان کرد: اینکه مقام معظم رهبری فرمودند که در سال 98 ممکن است دشمن طراحی‌های بیشتری داشته باشد، قاعدتا اینگونه است. آن‌ها تلاش دارند که ما را تسلیم خواسته‌های خود کنند، ما نیز باید تلاش کنیم تا راه‌ها و شیوه‌های جدیدی را انجام دهیم. ما در درون خود مشکلاتی داریم که ابتدا باید آن را اصلاح کنیم. باید با وجود تمام اختلاف‌نظرهایی که وجود دارد، یکپارچه، یک‌دست و یک‌صدا باشد. 

نوروزیان اضافه کرد: در بیرون نیز باید بتوانیم مقابل زیاده‌خواهی آمریکا بایستیم، آمریکا تنها با ما این کار را انجام نمی‌دهد بلکه با چین که شریک تجاری‌اش است و با اروپایی‌ها که هم‌پیمان او هستند نیز دچار مشکل است. آمریکا خود را هژمونی برتر می‌داند و می‌خواهد با استفاده از زور و قدرت نظر خود را تحمیل کند. این تنها در مقابل ما نیست، بنابراین این ما هستیم که باید کارهایمان را به گونه‌ای تنظیم کنیم که هم ملت در داخل آسیب کمتری ببینند و هم بتوانیم در عرصه بین‌الملل حرف خود را به کرسی بنشانیم.

دشمن امید بسته که در داخل اغتشاش ایجاد کند 

معاون سابق سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه بیشتر تلاش آمریکایی‌ها در عرصه اقتصادی، جهانی، بین‌المللی و سیاست‌های خارجی است، عنوان کرد: اما بیشتر امید بستند که در داخل بتوانند اغتشاش به وجود آورند و یاس و ناامیدی ایجاد کنند. ما در سال 98 انتخابات را در پیش داریم. مهم‌ترین مساله‌ای که روی آن تمرکز خواهند کرد این است که اولا انتخابات سال آینده برگزار نشود و اگر هم برگزار شود، نهایتا با یک مشارکت حداقلی باشد.

وی بیان کرد: ما باید متقابلا تلاش کنیم که مشارکت حداکثری صورت گیرد و مشارکت حداکثری نیز زمانی صورت می‌گیرد که اعتماد حداکثری به وجود آید. اگر مردم به سیستم و حاکمیت اعتماد کنند و اطمینان داشته باشند، قاعدتا مشارکت حداکثری ایجاد خواهد شد اما اگر اینگونه نباشد، ما حتما با خطر مشارکت حداقلی مواجه خواهیم شد که خطر بزرگی است. 

نوروزیان گفت: دشمن با فشار اقتصادی و سیاسی می‌خواهد که اعتماد و مشارکت مردم را از بین ببرد. ما باید تلاش کنیم تا در هر کجا و در هر صحنه‌ای که هستیم با مردم با صراحت، شفافیت و صداقت صحبت کنیم و تلاش نماییم که اعتماد مردم جلب شود و مردم با امید به تغییر، اصلاح و حل مشکلات پای کار بیایند. 

معاون سابق سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: باید از گذشته درس بگیریم که تجربه‎آموزی نکته مهمی است، به ویژه افرادی که نمی‌خواهند حرف مردم را بشنوند و برای رای مردم احترامی قائل نیستند باید بدانند که اگر شعاری می‌دهیم و از مشارکت مردم صحبت می‌کنیم، مفهومش این است که اگر مردم رای دادند، مشارکت کرده و فرد یا جریانی را انتخاب کردند، مطالباتی دارند و دنبال این هستند که تحقق پیدا کند، اگر از فردای انتخابات معلوم شود که آن مطالبات نه تنها تحقق پیدا نمی‌کند بلکه موانعی وجود دارد و افرادی مانع هستند، این امر مردم را دلسرد و مایوس می کند. 

وی در خصوص یکی از اشکالات وارده به دولت دوم روحانی، تصریح کرد: مردم مطالبات و خواسته‌هایی داشتند و در انتخاباتی با رقابت شدید شرکت کردند که توقع آن‌ها این بود نه همه بلکه بخش عمده‌ای از مطالبات، شعارها و خواسته‌هایی که دارند عملیاتی شود اما متاسفانه هم خود دولت در این حوزه کوتاهی‌هایی کرد و هم رقبا و مخالفین دولت یادشان رفت که رای مردم را به دست نیاوردند اما برخی طلبکارانه مانع مطالبات مردم شدند و مانع هم هستند، این مساله مهم است و نباید آن را از نظر دور داشت.

نوروزیان در تجمع دی ماه سال گذشته در مشهد، گفت: حداکثر افرادی که در میدان شهدا جمع شدند، به طور میانگین 2 هزار نفر بودند، در شهری که 3 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد. این تعداد در همان ساعات اولیه بوده که هنوز شعارهای انحرافی داده نشده و شعارها در اعتراض به گرانی بود، بعد رویکرد ضد دولت داشت و بعد از آن شعارها از یک سری خط قرمزها عبور کرد و کل نظام را در برگرفت که در آن زمان جمعیت پراکنده شد و در انتها 150 تا 200 نفر باقی ماندند و دیگر ادامه پیدا نکرد. تنها شب بعد در پارک ملت با همین جمعیت برای چند دقیقه ادامه یافت و بعد از آن دیگر در مشهد مشکلی نداشتیم.
 
مردم روش اعتراضی همچون تجمعات دی ماه سال گذشته را نمی‌پسندند
 
معاون سابق سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان رضوی اضافه کرد: من نمی‎گویم که مردم معترض نبوده و نیستند اما مردم این روش را نپسندیدند و آن افراد قاطبه مردم نبودند. ما در مشهد دو شب مشکل داشتیم که افراد عمدتا بین سنین 15 تا 30 سال و میانگین 17 یا 18 سال و با جمعیت اندک بودند. مردم در همان زمان در پارک تفریح خود را داشتند و هیچ همراهی با این حرکت نشد. 

وی بیان کرد: مردم حتما به شرایط موجود معترض هستند اما این روش را انتخاب نکردند. مردم ایران به آن بلوغ، فهم و درک سیاسی لازم رسیدند و حتما این نظرات خود را در روز رای نشان خواهند داد، به همین دلیل ما باید نگران باشیم که زمانی مردم مشکل را با عدم مشارکت به حاکمیت نشان ندهند. آن حرکت‌ها، حرکت‌های افراطی خرابکارانه‌ای بود که برخی افراد بازی خوردند و ممکن است عده‌ای بر اثر ناراحتی تصور کنند که این روش مناسب است. بعد از آن نیز بیش از 100 فراخوان داده شد که هیچ کس اعتنایی به آن‌ها نکرد. این نشان می‌دهد مردم متوجه هستند که این روش برخورد نیست.

نوروزیان خاطرنشان کرد: دشمن همیشه تلاش می‌کند که خواست عمومی را به آن شیوه و روش‌ها بکشاند، البته ما باید فرصت و فضا به مردم بدهیم تا بتوانند تجمعات خود را داشته باشند. ما در دوره‌ای که در استانداری بودیم به فرمانداران اعلام کردیم مکان‌هایی را مشخص کنند که انجام شد و باید ادامه پیدا کند و عملیاتی شود تا مردم بتوانند تجمعات خود را در چارچوب انجام دهند. روش‌های نادرست اعتراضی خط قرمز نظام است و طبیعتا نباید اجازه داد که امنیت مردم به هم بخورد زیرا خون‌های بسیاری پای این نظام ریخته شده است.

شرایط برای فعالیت احزاب در کشور مناسب و مساعد نیست

معاون سابق سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه متاسفانه شرایط برای فعالیت احزاب در کشور مناسب و مساعد نیست، تصریح کرد: خود احزاب نیز دچار مشکلاتی هستند. در سنجش سرمایه اجتماعی که سازمان اجتماعی وزارت کشور در سال 93 انجام داد، نگاه مردم بررسی شد که در آن احزاب در کنار نهادهای اجتماعی جزو نهادهایی بودند که مردم کمترین اعتماد را به آن‌ها داشتند. ما چنین مشکلاتی را از نظر ساختاری در جامعه خود داریم، بنابراین میدان مانور و قدرت احزاب بیش از این نیست.

وی اضافه کرد: احزاب موضع می‌گیرند، حرف می‌زنند و بیانیه می‌دهند اما قدرت احزاب و مانور آن‌ها در کشور بیش از این نیست. ما کار حزبی انجام نمی‌دهیم، حتی زمانی که احزاب لیستی را برای انتخابات مطرح می‌کنند، جریان و اتفاقی موجب می‌شود که حزب در آن بستر و جریان قرار گیرد. اینگونه نیست که حزب لیست دهد و به آن رای دهند. نقصی وجود دارد که باید آن را برطرف کنیم. 

نوروزیان عنوان کرد: بخشی از مشکلات به اصلاح قوانین، فرهنگ‎سازی و اصلاح برخی ساختارها برمی‌گردد. متاسفانه جامعه ما جامعه‌ای نیست که در آن بتوان کار حزبی زیادی کرد، درحالی که به شدت هم نیاز است. این حزب بوده که می‌تواند در قبال حرف‌های افراد پاسخگو باشد. 

معاون سابق سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان رضوی افزود: اگر احزاب به این صورت وجود نداشته باشند، جریان‌های پوپولیستی و عوام‌فریب ممکن است به راحتی رای مردم را بگیرند اما از داخل آن چیز دیگری خارج شود که ما در برخی نماینده‌های مجلس می‌بینیم که شعاری می‌دهند و حرفی می‌زنند اما زمانی که وارد مجلس می‌شوند به گونه دیگری عمل می‌کنند. این مشکلات مربوط به خود احزاب، فرهنگ عمومی مردم و حکومت است که مانع شده احزاب آن نقش‌آفرینی مطلوب را نداشته باشند.


منبع خبر: ایسنا

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها