تیشه بی‌پولی به ریشه جنگل‌های خراسان‌رضوی

 14 آذر 1397 ساعت 10:33  |  152  بازدید
تیشه بی‌پولی به ریشه جنگل‌های خراسان‌رضوی

دریافت سند کاداستری بیش از ۶۶٨ هزار هکتار از جنگل های استان در انتظار تأمین اعتبار است.به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم، در طول سال‌های گذشته، اشتهای عده‌ای آن‌چنان زیاد شده است که علاوه بر زمین‌خواری، به جنگل‌خواری هم روی آورده‌اند، هر‌چه اراضی بی‌نام‌و‌نشان‌تر باشد‌ کارشان راحت‌تر است. کاداستر نظام مدیریت الکترونیکی املاک است که با مکانیزه کردن خدمات ثبتی، مرقومه‌های سنتی این حوزه را به سمت نقشه‌های به‌روز هدایت می‌کند و به دلیل بالا بودن ضریب امنیت و سرعت در پاسخ‌گویی به مراجعان ثبتی، عملیاتی شده است. در این راستا، با ابلاغ شیوه‌نامه اجرای کاداستر از اواسط سال ٩۴ برای اراضی ملی و دولتی، اصلاح نقشه‌ها و تبدیل سندهای دفترچه‌ای به این اسناد در دستور کار اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کشور قرار گرفته است. با این حال، پس از گذشت ٣ سال از ابلاغ این طرح، هنوز هم که هنوز است، کاداستر در پیچ و خم نبود اعتبارات مانده است. به همین واسطه، بسیاری از اراضی ملی، همچون جنگل‌های پسته و اُرسستان‌های هزار‌مسجد، بلاتکلیف و بی‌هویت رها شده‌اند. در این شرایط، بیش از ۶ میلیون هکتار از اراضی استان دارای سند دفترچه‌ای و از این رقم تنها یک میلیون هکتار آن دارای سند کاداستری است. در این راستا هر‌چند ‌معاون حفاظت و امور اراضی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌ رضوی می‌گوید بعید است که عرصه جنگلی فاقد سند داشته باشیم، باز هم دلمان آرام نمی‌گیرد و می‌ترسیم آخر و عاقبت جنگل‌ها و اراضی استانمان بشود مثل جنگل‌های بی‌نوای گلستان که یا سوزاندندشان یا به عناوین مختلف اراضی آن را تصرف کردند و می‌کنند!
 

کمبود اعتبار برای کاداستر جنگل‌ها
گویا کاداستر جنگل‌های طبیعی استان با مساحت ۴٩٨ هزار و ٨٨۵ هکتار و جنگل‌های دست‌کاشت‌ با وسعت ١۶٩ هزار و ١٨۵ هکتار در اولویت برنامه‌های اداره‌کل منابع طبیعی استان قرار گرفته اما امان از بی‌پولی که دستشان را در حنا گذاشته است. به همین دلیل، امید طهماسبی‌زاده، معاون اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی، هم تأکید می‌کند که اداره متبوعش دریافت اسناد کاداستری تمامی جنگل‌های استان را در دستور کار دارد منتهی با کمبود اعتبار در روند اجرای آن مواجه است.طبق اعلام او استان برای دریافت این اسناد نیازمند ۴ میلیارد تومان اعتبار است که از محل صندوق توسعه تأمین نمی‌شود و بودجه استانی باید به داد آن برسد. اگر بودجه امسال تأمین شود این اقدام شدنی است.طهماسبی‌زاده همچنین با اشاره به اینکه مناطق صعب‌العبور و نقاط کوهستانی هزینه‌های کاداستر نواحی جنگلی را بیشتر کرده است، از جنگل‌های پسته و ارس هزار مسجد می‌گوید که در دنیا کم نظیر هستند و ۴ میلیارد تومان در مقابل ارزش این مناطق چیزی نیست.

اعتبار ٣ میلیاردی برای کاداستر اراضی حوزه آبخیز

از جنگل‌هایمان که بگذریم، به پهنه‌های وسیع آبخیز استان می‌رسیم که طبق اعلام معاون حفاظت اداره منابع طبیعی خراسان‌ رضوی، سر و سامان دادن این اراضی هم نیازمند ٣ میلیارد تومان اعتبار است که بخشی از آن از محل صندوق توسعه و مابقی آن هم باید از محل اعتبارات استانی تأمین شود.

گویا موضوع دریافت اسناد اراضی ملی و کاداستر در شهرستان‌های خراسان رضوی به عنوان اولویت اجرای پروژه‌های اداره‌کل منابع طبیعی اعلام شده که بر این اساس، امسال ١٣٠ هزار هکتار از اراضی ملی استان دارای سند دفترچه‌ای هستند و برای ١٢٣ هزار و ٧٨٠ هکتار از این اراضی هم سند کاداستری صادر شده است.

در این میان، سند دفترچه‌ای حریف متخلفان نمی‌شود و باید برای همه اراضی اسناد کاداستری صادر شود زیرا علاوه بر دقت بیشتر، اراضی به واسطه آن در سامانه شمیم اداره ثبت اسناد و املاک کشور وارد شده است. از این طریق، حفاظت از اراضی صورت می‌گیرد و دیگر امکان دریافت سند زمین‌های ملی وجود ندارد.

طهماسبی‌زاده در تکمیل این موضوع با بیان اینکه ۵٧٢ هزار و ٧٣۴ هکتار از اراضی حوزه آبخیز استان دارای سند دفترچه‌ای است، در راستای تبدیل اسناد آن‌ها به کاداستر تأکید می‌کند و می‌گوید که به همین منظور، برای ٢۵٠ هزار هکتار اراضی، از محل اعتبارات صندوق توسعه، ٢٢ فقره قرارداد دریافت سند و تبدیل اسناد دفترچه‌ای به کاداستر منعقد شده است و قرارداد مابقی آن تا سقف ۵٧٢ هزار هکتار در همین هفته منعقد می‌شود. همچنین حدود ٢٠٠ هزار هکتار از اراضی حوزه آبخیز در شرف صدور سند کاداستری است.

اتمام کار تشخیص اراضی ملی در سال جاری در دستور کار مسئولان قرار گرفته است و تا پایان سال، عرصه‌ای در خراسان رضوی فاقد برگ تشخیص نخواهد بود، به این ترتیب که همه عرصه‌ها ممیزی می‌شود و ملی یا غیرملی بودن آن‌ها تفکیک خواهد شد. 


منبع خبر: شهرآرا

  افزودن نظر

آخرین تصاویر

آخرین ویدئوها

آخرین یادداشتها